سیاستمدار مخالف چاوز، فعالیت انتخاباتی را آغاز کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای لوپز در جمع طرفدارانش هوگو چاوز را متهم به "پنهان شدن" در پناه سازمان های دولتی کرد

لئوپالدو لوپز، سیاستمدار مخالف هوگو چاوز رییس جمهور ونزوئلا، فعالیت های انتخاباتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور را آغاز کرده است.

آغاز فعالیت های انتخاباتی آقای لوپز یک هفته پس از آن صورت می گیرد که دیوان بین آمریکایی حقوق بشر (IACHR) که مقر آن در کاستاریکا است، به ونزوئلا دستور داد به وی اجازه شرکت در انتخابات داده شود.

آقای لوپز که برای هزاران نفر از طرفدارانش در کاراکاس پایتخت ونزوئلا سخنرانی می کرد، از هوگو چاوز خواست که این حکم را بپذیرد.

لئوپالدو لوپز به دلیل اتهامات فساد مالی از تصدی مشاغل عمومی در ونزوئلا محروم شده است.

هوگو چاوز رییس جمهور ونزوئلا از رای دیوان بین آمریکایی حقوق بشر انتقاد کرده است و مقام های مسئول برگزاری انتخابات این کشور نیز می گویند منتظر رای دادگاه عالی در این زمینه خواهند ماند و سپس در مورد اجازه دادن به آقای لوپز برای شرکت در انتخابات تصمیم خواهند گرفت.

ترس هوگو چاوز؟

آقای لوپز در جمع طرفدارانش هوگو چاوز را متهم به "پنهان شدن" در پناه سازمان های دولتی کرد و خطاب به او گفت: "آیا این که در سراسر ونزوئلا مردم می گویند تو از من می ترسی درست است؟"

او گفت اولویت اصلیش مبارزه با جرایم خشونت آمیز و کاهش بیکاری خواهد بود.

لئوپالد لوپز که ۴۰ سال دارد، یکی از چند کاندیدای انتخابات مقدماتی است که در ماه فوریه ۲۰۱۲ برگزار می شود و طی آن اتحاد اصلی مخالفان در ونزوئلا یک نفر را برای رقابت با هوگو چاوز انتخاب خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption انتخابات مقدماتی سال گذشته حاکی از آن بود که رای دهندگان به طور مساوی میان آقای چاوز و مخالفانش تقسیم شده اند

آقای لوپز که پیشتر شهردار یکی از مناطق شهر کاراکاس پایتخت ونزوئلا بوده است، در سال ۲۰۰۴ میلادی به دو اتهام فساد مالی جداگانه متهم و از تصدی مشاغل دولتی منع شد.

او این اتهام ها را رد کرده است و هیچگاه نیز به این دلیل در دادگاه محکوم نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری

مطالب مرتبط