پیشروی مخالفان قذافی به سوی مرکز شهر سرت

عملیات سرت حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مخالفان می گویند از جبهه غربی به یک کیلومتری مرکز سرت رسیده اند

گزارش ها از لیبی، از پیشروی نیروهای دولت انتقالی به سوی مرکز شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی، حکایت دارد.

پس از روزها درگیری سنگین در این منطقه، مخالفان سرهنگ قذافی روز شنبه (۲۴ سپتامبر) موفق شدند که از دو جهت به سوی مرکز شهر سرت پیشروی کنند.

یکی از گزارشگران بی بی سی که همراه نیروهای نظامی دولت موقت در حرکت به سمت سرت است می گوید که مخالفان خود را برای یک حمله گسترده در صبح روز یکشنبه آماده می کنند و امیدوراند که با این حمله موفق به تصرف کامل این شهر شوند.

سرت، در ۴۰۰ کیلومتری جنوب شرقی طرابلس و ساحل دریای مدیترانه واقع است. سرت و شهر بنی ولید، آخرین پایگاه های نیروهای رهبر سابق لیبی هستند.

خبرنگار بی بی سی در محل می گوید که پیشرفت نیروهای دولت انتقالی لیبی به داخل شهر سریع انجام شده و ستون های دود از سرت به آسمان بلند شده است.

تازه ترین گزارش ها از وقوع درگیری های شدیدی در داخل زادگاه سرهنگ قذافی حکایت دارد. نیروهای رهبر سابق لیبی نیز توسط تک تیراندازان و آتش توپخانه مهاجمان را هدف قرار داده اند.

مخالفان می گویند که از جبهه غربی به یک کیلومتری مرکز شهر رسیده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از نیروهای مخالف گزارش می دهد که وفاداران به سرهنگ قذافی در مساجد، ساختمان های عمومی و منازل موضع گرفته و به آنها حمله کرده اند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک امدادگر تلفات نیروهای دولت انتقالی را دست کم دو نفر اعلام کرده است.

نیروهای دولت انتقالی لیبی هفته گذشته وارد سرت شدند اما در پی مقاومت شدید نیروهای سرهنگ قذافی مجبور به عقب نشینی شدند.

جنگنده های ناتو صبح شنبه به مواضع نیروهای سرهنگ قذافی در سرت حمله کردند.

"لیبی جدید"

حق نشر عکس internet
Image caption شورای ملی انتقالی لیبی در هفته جاری اعضای کابینه موقت را معرفی خواهد کرد

همزمان با عملیات تازه نیروهای مخالف معمر قذافی برای تصرف شهر سرت، زادگاه او، محمود جبرئیل، نخست وزیر دولت انتقالی اعلام کرده که یک لیبی دموکراتیک در حال پا گذاشتن به عرصه وجود است.

محمود جبرئیل، رئیس کمیته اجرایی شورای ملی انتقالی لیبی، که نخست وزیر موقت لیبی به حساب می آید، روز شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

او گفت که کشورش هنوز به طور کامل آزاد نشده است و خواهان رفع تحریم ها از دارایی های خارجی لیبی که ارزش آن حدود ۱۰۰ میلیارد دلارست، شد.

شورای ملی انتقالی لیبی در هفته جاری اعضای کابینه موقت را معرفی خواهد کرد.

محمود جبرئیل درباره جنگ داخلی کشورش گفت که "خون های مقدس" ریخته شده که فصل جدیدی در تاریخ لیبی رقم بخورد.

او گفت که یک لیبی جدید در حال شکل گرفتن است و افزود: "نظامی دموکراتیک مبتنی بر یک قانون اساسی بدون ابهام که حقوق و مسوولیت های اشخاص را تعریف کند، بین مرد یا زن، جوامع مختلف، عقاید سیاسی یا مناطق شرقی و غربی، تبعیض قائل نمی شود."

ناظران می گویند طی چهار دهه حکومت سرهنگ قذافی، شرق لیبی همواره تحت فشار و تبعیض قرار داشت.

درگیری های لیبی ابتدا در شهر بنغازی، در شرق لیبی، آغاز شد و سپس به مناطق دیگر سرایت کرد.

نخست وزیر موقت لیبی گفت: "ما مدعی آن نیستیم که عصای جادو داریم، برخلاف معمر قذافی که در آینه نگاه و ناگهان کشف کرد که پیامبری الهی است که راه حل تمام مشکلات دنیا، به غیر از مشکلات لیبی را می داند".

سرهنگ قذافی و شماری از اعضای خانواده وی هم اکنون در اختفا بسر می برند.

مطالب مرتبط