گیلانی: حفاظت از نیروهای خارجی در افغانستان مسئولیت ما نیست

حق نشر عکس Getty
Image caption نخست وزیر پاکستان بار دیگر اظهارات مقام های آمریکایی مبنی بر حمایت پاکستان از شبکه حقانی را رد کرد

یوسف‌رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفته است این کشور مسئول حفاظت از نیروهای خارجی و همچنین دفاتر و موسسات بین المللی مستقر در افغانستان نیست بلکه این نیروهای افغان و خارجی هستند که چنین مسئولیتی به عهده دارند.

آقای گیلانی همچنین اظهارات مقامات بلند پایه نظامی آمریکا مبنی بر حمایت سازمان استخبارات پاکستان موسوم به آی اس آی از شبکه حقانی را رد کرده است.

گروه حقانی متهم به انجام برخی از خونبار ترین حملات درکابل است که آخرین آن حمله به سفارت آمریکا و مقر فرماندهی آیساف در کابل بود.

حمله به هتل اینترکانتیننتال کابل، درماه جون/ژوئن نیز به این گروه نسبت داده شد.

به دنبال این حملات، مقام های آمریکایی بارها به پاکستان هشدار داد که رابطه اش را با شبکه حقانی قطع کند.

پیش از این نیز سازمان استخبارات ارتش پاکستان به همکاری با گروه های شورشی در افغانستان متهم شده بود اما اخیرا اظهارات مقام های آمریکایی در این مورد، شدت و صراحت بیشتری به خود گرفته است.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، سازمان اطلاعات پاکستان را متهم کرد که از شبکه حقانی حمایت می‌کند.

به گفته این مقام آمریکایی، سازمان اطلاعاتی پاکستان به طراحی حمله هفته گذشته به سفارت آمریکا در کابل کمک کرده است.

در پی شدت گرفتن لحن مقام های آمریکایی علیه پاکستان و متهم شدن سازمان استخبارات این کشور موسوم به آی اس آی به حمایت از گروه حقانی، فرماندهان ارشد ارتش پاکستان روز یکشنبه ۲۵ سپتامبر نشست ویژه‌ای را به ریاست ژنرال اشفاق کیانی فرمانده ارتش این کشور تشکیل دادند.

برخی از کارشناسان معتقدند که برگزاری این نشست فوق العاده بازتاب دهنده ای عمق بحرانی است که اخیرا میان آمریکا و پاکستان به وجود آمده است.

Image caption ژنرال های ارشد ارتش پاکستان با تشکیل جلسه فوق العاده، وضعیت امنیتی در پاکستان را بررسی کردند

طلعت مسعود یک ژنرال بازنشسته ای ارتش پاکستان به خبرگزاری رویترز گفته است، فرماندهان ارتش پاکستان دربیانیه ای که منتشر خواهند کرد، همدردی بایکدیگر درداخل ارتش را نشان خواهند داد و اینکه آنها همه دیدگاه واحدی دارند.

اما ژنرال سعد از نظامیان سابق پاکستان نظر دیگری دارد. او در گفت و گو با بی بی سی گفت: درپاکستان در برخی از حلقات امنیتی و نظامی این خوش باوری وجود دارد که آمریکا از افغانستان خارج می شود و آمریکایی دیگر اراده ماندن در افغانستان را ندارند.

آقای سعد همچنین گفت: "به نظر من استفاده از احساسات مردم در برابر کشوری مانند آمریکا به نفع پاکستان نیست. پاکستان یک کشور کوچک است، از لحاظ اقتصادی بیسیار ضعیف است از لحاظ نظامی هم با آمریکا برابری نمی تواند بکند. گذشته از افغانستان، روابط میان آمریکا و پاکستان برای پاکستان بسیار مهم است، اگر امریکا از افغانستان خارج هم شود هیچگاه برخورد پاکستان را فراموش نخواهد کرد. بنابر این پاکستان باید تآمل کار بگیرد زیرا در غیر آن صورت ضرر خواهد کرد."

ژنرال سعد در مورد گروه حقانی گفت: "این گروه یک گروه مشکل آفرین است نه وطن دارد و نه قلمرو. در ده سال گدشته آمریکا نتوانسته به منبع در آمد آنها صدمه بزند و آنها می گویند که ده تا پانزده هزار نیرو دارند".

به گفته آقای سعد: "اگر پاکستان بخواهد با استفاده از چنین گروه هایی به اهداف خود در افغانستان برسد، اشتباه می کند و این به ضرر پاکستان خواهد بود. این گروه با افرادی که دارد به نظر من آنقدر که به پاکستان می‌توانند صدمه بزند به آمریکا صدمه نمی زند".

ژنرال سعد در ارتباط با اظهارات اخیر مقام های آمریکا گفت: "حقیقت این است که آمریکا دنبال ماجرا جویی گسترده در وزیرستان نخواهد بود اما می تواند عملیاتی شبیه عملیات از بین بردن اسامه در ابیت آباد را انجام بدهد و یا به حملات هواپیماهای بدون سرنشین ادامه بدهد، از نیرو ی هوایی خود می تواند استفاده کند و پاکستان توان مقابله با آنرا ندارد.