تجدید حمله به مواضع هواداران سرهنگ قذافی در سرت

شهر سرت

نیروهای نظامی تحت فرمان دولت موقت لیبی، در حال تجدید حملات خود به شهر سرت یکی از آخرین مراکز تحت تسلط سرهنگ قذافی، رهبر مخلوع این کشور هستند.

هم اکنون رزمندگان شورای ملی انتقالی لیبی این شهر را به محاصره خود درآورده و گزارش‌ها حاکیست که جنگنده‌های ناتو نیز مواضع نظامیان طرفدار سرهنگ قذافی را در داخل این شهر هدف حملات خود قرار داده‌اند.

این حملات یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که سربازان شورای ملی انتقالی با یک حمله غافلگیرکننده به سرت، زادگاه سرهنگ قذافی، مناطقی را در نزدیکی مرکز این شهر به تصرف خود درآوردند.

در همین حال مقامات لیبی می‌گویند که در طرابلس، پایتخت این کشور یک گور دسته جمعی را کشف کرده‌اند.

گمان می‌رود که در این گور بقایای ۱۲۷۰ زندانی کشته شده در زندان ابوسلیم وجود دارد که در سال ۱۹۹۶ توسط نیروهای امنیتی سرهنگ قذافی به طور دسته جمعی به قتل رسیدند.

در همین حال سربازان شورای ملی انتقالی لیبی، حمله حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای هوادار سرهنگ قذافی و "مزدوران" الجزایری و قبایلی را در شهر غدامس در مجاورت مرز با الجزایر دفع کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکیسیت که در این حمله دست کم هشت نفر از مخالفان مسلح سرهنگ قذافی کشته شده‌اند.

احمد بانی، سخنگوی نظامیان شورای ملی انتقالی لیبی در یک نشست خبری گفت که اطلاعاتی به دست آنها رسیده که حاکیست خمیس، پسر سرهنگ قذافی در این حمله دست داشته است.

'پیشروی محتاطانه'

حق نشر عکس AP
Image caption زادگاه سرهنگ قذافی در شهر سرت، آخرین پایگاه رهبر مخلوع لیبی به شمار می‌رود

گزارش‌ها از لیبی همچنین حاکیست که سربازان دولت موقت این کشور، با ایجاد موانع، ایستگاه‌های بازرسی جدید و استقرار تک تیراندازها در نقاط کلیدی، در حال حاضر سرگرم پاک کردن سلاح‌های خود برای حمله نهایی به شهر سرت هستند.

صدای هواپیماهای ناتو را می‌توان بر فراز آسمان شنید. متحدان ناتو تائید کرده‌اند که روز یکشنبه (۲۵ سپتامبر)، طی چندین ماموریت هوایی در محدود شهر سرت، اهداف نظامی نیروهای سرهنگ قذافی را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

احمد محمد تاجوری، یکی از مخالفان مسلح سرهنگ قذافی در غرب شهر سرت به خبرگزاری فرانسه گفت که به آنها دستور داده شده تا عصر روز شنبه مناطق پائین شهر را ترک کنند، "چون که ناتو می‌خواسته در آنجا عملیات هوایی انجام دهد".

یکی دیگر از مخالفان مسلح نیز در شرق شهر سرت به همین خبرگزاری گفت که از فرمانده‌هان خود دستور گرفته‌اند تا سلاح‌های خود را آماده نگاه دارند.

وی افزود: "ما آماده شده‌ایم که با یک نبرد سنگین در حومه این شهر، کاملا سرت را به تصرف خود درآوریم."

آلستر لیتهد، خبرنگار بی بی سی که همراه مخالفان مسلح سرهنگ قذافی در شرق شهر سرت به سر می‌برد گفت که سربازان شورای ملی انتقالی لیبی به طور ثابت به پیشروی محتاطانه خود به سمت شهر ادامه می‌دهند.

وی افزود، به نظر می‌رسد که این نیروها قصد دارند تا با تصرف مزارع و دهکده‌های جاده‌های ساحلی اصلی، اطمینان یابند که بقایای نیروهای نظامی طرفدار سرهنگ قذافی نمی‌توانند به مواضع آنها پیشروی کرده و یا حمله بکنند.

خبرنگار ما می‌گوید که شماری از غیرنظامیان را دیده که لرزان و عصبی از شهر سرت در حال فرار بودند.

وی می‌گوید که این عده نمی‌دانستند که سربازان شورای ملی انتقالی لیبی با آنها چه خواهند کرد. همچنین آنها نمی‌دانستند که طرابلس از یک ماه قبل تحت کنترل مخالفان سرهنگ قذافی درآمده‌است.

رزمندگان شورای ملی انتقالی لیبی اواخر هفته گذشته نیز به سرت حمله کردند اما از سوی نیروهای نظامی سرهنگ قذافی مجبور به عقب نشینی شدند.

مطالب مرتبط