'حق رای و نامزد شدن در انتخابات' برای زنان در عربستان سعودی

حق نشر عکس AFP
Image caption پادشاه عربستان سعودی فرمان حق رای دادن و نامزد شدن زنان در انتخابات شورای های شهری را صادر کرد

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی اعلام کرد که زنان در عربستان از این پس حق رای دادن و نامزد شدن در انتخابات شوراهای شهری این کشور را دارند.

وی گفت که زنان همچنین از این حق برخوردار خواهند بود که به عضویت مجلس شورای عربستان درآیند.

اعلام این فرمان با استقبال فعالان مدنی روبرو شده که سالهاست خواهان حقوق بیشتر برای زنان در پادشاهی به شدت محافظه کار عربستان سعودی هستند.

ملک عبدالله این سخنان را در مراسم افتتاح دوره جدید مجلس شورا سخنرانی ایراد می کرد.

وی در تشریح چنین تصمیمی گفت: " چون ما حاضر نیستیم طبق شریعت، زنان را در تمامی نقش‌های جامعه به حاشیه برانیم. ما بعد از مشورت با علمای ارشد و دیگران، تصمیم گرفته‌ایم که از دوره بعدی زنان را به عنوان عضو در مجلس شورا درگیر موضوعات کنیم."

پادشاه عربستان سعودی گفت: "زنان قادر خواهند بود که به عنوان نامزد در انتخابات شوراهای شهری شرکت کنند و حتی از حق رای در این انتخابات برخوردارند."

امیلی بوکنن، خبرنگار امور جهانی بی بی سی می گوید، برای زنان در عربستان سعودی که اجازه رانندگی و خروج از کشور بدون همراه را ندارند، صدور این فرمان یک پیشرفت قابل‌ملاحظه به شمار می‌رود.

به گفته خبرنگار بی بی سی، بحث در مورد نقش زنان در این کشور مدت‌هاست ادامه دارد و دادن چنین حقوقی به زنان هرچند که همه از آن راضی نباشند، از تنش روزافزون به وجود آمده برسر این موضوع، خواهد کاست.

انتخابات شوراهای شهر تنها انتخابات عمومی در عربستان محسوب می‌شود.

بیش ۵ هزار نفر مرد در این انتخابات که روز پنجشنبه برگزار خواهد شد، شرکت می‌کنند. این دومین انتخابات عمومی در عربستان است.

نیمی از کرسی‌های شوراهای شهر از طریق انتخابات پر می‌شوند و نیم دیگر از سوی دولت منصوب می‌شوند.

انتخابات بعدی شوراها چهار سال دیگر خواهد بود.

مطالب مرتبط