دعوت اسرائیل از فلسطینیان برای مذاکرات صلح

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل حق نشر عکس Getty Images

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل رسما از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای شرکت در مذاکرات صلح دعوت کرد.

آقای نتانیاهو که روز یکشنبه (۲۵ سپتامبر - سوم مهر) در مصاحبه ای اختصاصی با بی بی سی عربی سخن می گفت، ضمن استقبال از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین گفت که "از همین جا رسما برای آغاز مذاکرات صلح از طرف فلسطینی دعوت می کنم" اما به شرطی که واقعا نیتی برای این کار وجود داشته باشد "یعنی نشستن و مذاکره کردن، چیزی که من اهلش هستم".

نخست وزیر اسرائیل همچنین از تلاش های گروه چهارگانه مذاکرات صلح خاورمیانه اسقبال کرد و جدول زمانی تعیین شده توسط این گروه را واقع گرایانه ارزیابی کرد.

گروه چهارگانه مذاکرات صلح خاورمیانه متشکل از سازمان ملل، آمریکا، روسیه، و اتحادیه اروپا خواستار آن شده که مذاکرات مستقیم صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها ظرف یک ماه از سر گرفته شود و تا پایان سال آینده میلادی به نتیجه برسد.

آقای نتانیاهو همچنین در مصاحبه اختصاصی خود با تلویزیون عربی بی بی سی، گفت: "شاید مردم دنیا ندانند که من و مردم اسرائیل تا چه حد تشنه صلح هستیم و نگران آینده ای هستیم که قرار است برای فرزندانمان و فرزندان آنها و البته روزگار خودمان رقم بخورد. به همین دلیل من اینجا می گویم که من به واقع خواستار برقراری صلح هستم."

سخنان آقای نتانیاهو در حالی مطرح می شود که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز جمعه (۲۳ سپتامبر - اول مهر) درخواست تاریخی به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین را رسما به دبیرکل سازمان ملل ارائه داد.

دولت های آمریکا و اسرائیل مخالف پذیرش تشکیل کشور فلسطینی هستند و می‌گویند که این هدف باید تنها از طریق مذاکره با اسرائیل حاصل شود.

مطالب مرتبط