چین: به دالایی لاما اجازه انتخاب جانشین نمی‌دهیم

دالایی لاما عنوان رهبر دینی تبت از قرن چهاردهم میلادی به بعد است حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دالایی لاما عنوان رهبر دینی تبت از قرن چهاردهم میلادی به بعد است

چین می‌گوید به دالایی لاما، رهبر در تبعید بودائیان تبت اجازه نخواهد داد تا در مورد تعیین جانشین خود به عنوان رهبر روحانی بودائیان تبتی‌تصمیم‌گیری کند.

هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است لقب دالایی لاما، توسط دولت مرکزی به او اعطا شده است و اقدام دالایی لاما در انتخاب جانشین خود به عنوان رهبر بعدی بودائیان تبت، غیر قانونی خواهد بود.

روز شنبه دالایی لاما گفت ظرف پانزده سال آینده با علمای بودایی مشورت خواهد کرد و نظرشان را در این مورد خواهد خواست که آیا باید جانشینی برای او درنظر گرفته شود یا نه.

انتخاب جانشین برای رهبر روحانی فعلی تبت، موضوعی جنجالی به شمار می رود.

چین، تبت را همواره بخشی از خاک این کشور دانسته، اگر چه پیش از قرن بیستم، تبت مدتی طولانی خودمختار بوده و بسیاری از اهالی تبت خود را به دالایی لاما وفادار می دانند.

فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر می گویند هزاران نفر به دلیل اعتراض به ادامه حاکمیت چین بر این منطقه بازداشت و شکنجه شده اند.

دالایی لاما

دالایی لاما، که در اصل تنزین گیاتسو نام دارد، در سال ۱۹۳۵ متولد شد.

او در سن پانزده سالگی به عنوان رهبر سیاسی تبت بر تخت نشست در حالیکه نیروهای جمهوری خلق چین تبت را به اشغال درآورده بودند.

دالایی لاما در آن زمان توافقی را در مورد حدود اختیارات دولت محلی تبت با مقامات چینی امضا کرد که بر اساس آن، دولت کمونیستی چین او را به عنوان رئیس کمیته مقدماتی منطقه خودمختار تبت به رسمیت شناخت.

در سال ۱۹۵۶، مردم تبت علیه آنچه که فشار دولت چین بر دولت محلی خود می دانستند قیام کردند که تا سال ۱۹۵۹ و سرکوب خشونت آمیز این قیام به دست ارتش سرخ چین ادامه داشت.

پس از سرکوب این قیام، دالایی لاما همراه با جمعی از رهبران تبتی، این سرزمین را ترک کرد و در هند دولت در تبعید تبت را تشکیل داد.

دالایی لاما در سال ۱۹۸۶ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد، در سال ۲۰۰۶ شهروندی افتخاری کانادا را پذیرفت و در سال ۲۰۰۷ نشان طلای کنگره ایالات متحده به او اهدا شد.

دالایی لاما عنوان رهبر دینی تبت از قرن چهاردهم میلادی به بعد است و به اعتقاد بوداییان تبتی، در هر دوره، این مقام از طریق تناسخ روح یا خرد جمعی تمامی دارندگان قبلی این مقام، به دالایی لامای زمان منتقل می شود.

مطالب مرتبط