تانکهای ارتش سوریه محله‌های مسکونی را به مسلسل بستند

تطاهرات در حمص حق نشر عکس AP
Image caption با وجود واکنش تند حکومت، تظاهرات اعتراضی در سوریه همچنان ادامه داشته است

تانکهای ارتش سوریه به یکی از شهرهای استان حمص حمله کرده اند.

روز دوشنبه، ۴ مهر (۲۶ سپتامبر)، گزارش شد که واحدهای زرهی ارتش سوریه طی ساعات شب قبل به شهر الرستن، واقع در استان حمص، از مراکز مهم تظاهرات اعتراضی علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری، حمله کرده و محله های مسکونی این شهر را به مسلسل بسته اند.

شهر الرستن در مسیر جاده سوریه به شمال ترکیه واقع است و به گفته گروه های مدافع حقوق بشر، در عملیات شب گذشته، دست کم سه نفر زخمی شده اند.

استان حمص از مناطق عمده تظاهرات ضد حکومتی بوده است و گفته می شود که شماری از نظامیانی که با ترک خدمت، به حمایت از تظاهرکنندگان برخاسته اند، در این استان و به خصوص شهر الرستن پناه گرفته اند.

به گفته فعالان سیاسی مخالف دولت، روز یکشنبه نیروهای ارتش به منظور مقابله با تظاهرات اعتراضی به شهرک دومه، در نزدیکی دمشق، پایتخت نیز اعزام شدند.

تظاهرات علیه حکومت خانواده اسد، که چهل و یک سال ادامه داشته، از اواسط ماه مارس و با تقاضای مبارزه با فساد و اصلاحات سیاسی و اقتصادی آغاز شد اما واکنش خشونت آمیز دولت را در پی داشت.

رئیس جمهوری و دولت سوریه تظاهرات اعتراضی را به بیگانگان نسبت داده و تظاهرکنندگان را عوامل اسرائیل و یا طرفداران اسلامگرایان تندرو توصیف کرده و با اعزام واحدهای پیاده و زرهی ارتش، در صدد پایان دادن به اعتراضات بر آمده‌اند.

به گفته مقامات حکومتی، تا کنون هفتصد تن از نفرات پلیس و ارتش هم به دست "تروریست ها و شورشیان مسلح" جان خود را از دست داده اند.

برخی منابع گفته اند که احتمال دارد تعدادی از تظاهرکنندگان با توسل به اسلحه، در صدد تلافی حملات نیروهای دولتی به معترضان برآمده و تلفاتی را به نیروهای دولتی وارد کرده باشند.

درمقابل، فعالان سیاسی گفته اند که نیروهای دولتی نظامیانی را که از دستور تیراندازی به سوی مردم سرپیچی کنند به قتل می رسانند و قتل آنان را به مخالفان نسبت می دهند.

هفته گذشته گزارش شد که خانواده یک دختر هجده ساله که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود جنازه مثله شده او را تحویل گرفته اند.

برادر این دختر از فعالان سیاسی مخالف دولت بود و ظاهرا نیروهای امنیتی به منظور وادار کردن او به تسلیم شدن، خواهرش را بازداشت کرده بودند.

مخالفان حکومت سوریه خواستار برگزاری تظاهراتی در اعتراض به قتل این زن جوان شده بودند.

روز شنبه این هفته، اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی را علیه سوریه به اجرا گذاشت و دولت ترکیه نیز گفته است که یک کشتی حامل اسلحه به مقصد سوریه را توقیف کرده است.

مطالب مرتبط