نوسان بازارهای اروپایی در واکنش به طرح جدید نجات حوزه یورو

بازار مالی حق نشر عکس AP
Image caption تردید در مورد چگونگی مقابله با بحران بدهی های یونان باعث شده است که بعضی از بانکهای اروپایی که یونان به آنها بدهکار است، در طی ماههای اخیر نیمی از ارزش سهام خود را از دست بدهند

همزمان با انتشار اخباری در مورد تدوین یک طرح عمده جدید برای مقابله با بحران مالی در حوزه یورو ارزش سهام در بازارهای اروپایی در نوسان بوده است.

در پی انتشار این اخبار ارزش سهام بازارهای فرانسه، آلمان و ایتالیا ابتدا صعود کرد اما بعد در طول روز مقداری افت کرد و بخشی از ارزش افزوده خود را از دست داد.

گزارشهای رسیده از دیدار آخر هفته وزیران دارایی در واشنگتن حاکی از تدوین طرحی است که در چارچوب آن بانکها و موسسات مالی وام دهنده به یونان موظف خواهند شد که از نیمی از پولی که به یونان وام داده اند، صرف نظر کنند.

اما همزمان این بانکها از محل بودجه اتحادیه اروپا برای خروج از بحران مالی کمک بیشتری دریافت خواهند کرد و گفته می شود که این بودجه نیز قرار است در چارچوب طرح جدید به دو تریلیون یورو افزایش یابد.

این در حالی است که یونان رسما اخبار منتشر شده مبنی بر بررسی شدن طرح بخشودگی ۵۰ درصد بدهی های آن کشور در جریان دیدار وزیران دارایی در واشنگتن را تکذیب کرده است.

وزیر دارایی یونان گفت که در جریان دیدار او و وزیران دارایی دیگر کشورها در واشنگتن صحبتی در مورد احتمال اعلام ورشکستگی یونان و چشم پوشی وام دهندگان از نیمی از بدهی های آن کشور مطرح نشده است.

دولتهای اروپایی امیدوارند که تا پنج یا شش هفته دیگر، یعنی تا پیش از نشست ماه نوامبر گروه ۲۰ در شهر کن، در مورد تدابیر جدیدی برای حل بحران مالی در حوزه یورو به توافق برسند.

اما کریس موریس خبرنگار بی بی سی به نقل از مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل می گوید که این تدابیر جدید نباید به عنوان یک طرح عمده واحد تلقی شود.

تردید در مورد چگونگی مقابله با بحران بدهی های یونان باعث شده تا بعضی از بانکهای اروپایی که یونان به آنها بدهکار است، در طی ماههای اخیر نیمی از ارزش سهام خود را از دست بدهند.

اما روز دوشنبه بانکهای فرانسوی که بحران بدهی های یونان به ویژه آنها را تحت الشعاع قرار داده، شاهد افزایش ارزش سهام خود بودند.

ارزش سهام بانک "بی ان پی پاریبا" و "سوسیته ژنرال" ۸ درصد و ارزش سهام "کردیت آگریکول" ۶ درصد افزایش یافت.

بانکهای عمده آلمان نیز شاهد صعود چشمگیر ارزش سهامشان بودند.

ارزش سهام بانک "آلیانتس" ۱۰ درصد، "دویچه بانک" ۹ درصد و "کومرتس بانک" ۷ درصد افزایش یافت.

در بریتانیا نیز بر ارزش سهام بانک "بارکلیز" ۷ درصد و بانک سلطنتی اسکاتلند ۶ درصد افزوده شد.

شاخص سهام بازارهای فرانکفورت و پاریس هم بعد از یک افت اولیه، ۳ درصد صعود کرد.

اما ادامه نگرانی در مورد احتمال تاثیر بحران مالی حوزه یورو بر اقتصاد جهان باعث کاهش قیمت کالاهای اساسی شد.

مطالب مرتبط