وزیر دارایی روسیه استعفا داد

الکسی کودرین، وزیر دارایی روسیه حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption آقای کوردین با ذخیره مقدار زیادی از درآمدهای نفتی روسیه در صندوقی ویژه به این کشور کمک کرده بود که بحران مالی سال ۲۰۰۸ را بدون تحمل صدمه زیاد پشت سر بگذارد

الکسی کودرین، وزیر دارایی روسیه می گوید بعد از انتقاد تند دمیتری مدودف، رییس جمهوری آن کشور از او، از سمت خود استعفا داده است.

رییس جمهور روسیه به آقای کودرین گفته بود که اگر به مخالفتهایش در مورد سیاستگزاری ادامه بدهد، باید استعفا بدهد.

آقای کوردین پیشتر گفته بود که اگر سال آینده مطابق انتظار ، ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه و رییس جمهور مدودف، پست های خود را با هم عوض کنند، حاضر نیست در دولت جدید خدمت کند.

روز شنبه آقای پوتین رسما اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری آینده روسیه که ماه مارس برگزار می شود شرکت خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین تا پیش از به قدرت رسیدن آقای مدودف در سال ۲۰۰۸ دو دوره رییس جمهور روسیه بود و به دلیل محدودیت مقرر شده در قانون اساسی، بعد از پایان دوره دوم امکان رقابت برای تصدی پست ریاست جمهوری برای سومین دوره متوالی را نداشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کوردین پیشتر گفته بود که اگر سال آینده مطابق انتظار ، ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف، پست های خود را با هم عوض کنند، حاضر نیست در دولت جدید خدمت کند

آقای مدودف در واکنشی خشمگینانه نسبت به اظهارات آقای کوردین صحبتهای وی را نامناسب و غیرقابل توجیه توصیف کرده بود.

او تا پایان روز دوشنبه به آقای کوردین که از اعتبار و احترام بین المللی برخوردار است، مهلت داده بود که از سمت خود کناره گیری کند.

آقای کوردین با ذخیره مقدار زیادی از درآمدهای نفتی روسیه در صندوقی ویژه به این کشور کمک کرده بود که بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ را بدون تحمل صدمه زیاد پشت سر بگذارد و به دلیل این تدبیر در سطح بین المللی مورد ستایش قرار گرفته بود.

او با برنامه های مطرح شده برای تقویت رشد اقتصادی از طریق افزایش هزینه های دولت مخالفت کرده است.

روز یکشنبه از او نقل شده بود که "من جایی برای خود در دولت جدید نمی بینم. مسئله فقط این نیست که پستی به من پیشنهاد نشده. من فکر می کنم اختلاف نظرهایی که دارم به من اجازه نخواهد داد در این دولت باشم".

ابراز نگرانی گورباچف

اگر آقای پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس به پیروزی برسد، بطور بالقوه می تواند برای دو دوره یعنی تا سال ۲۰۲۴ به عنوان رییس جمهور بر مسند قدرت باقی بماند.

در این صورت او طولانی مدت ترین حکمران روس از زمان استالین خواهد بود.

پیشتر میخاییل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق، ابراز نگرانی کرده بود که اگر ولادیمیر پوتین، دوباره رئیس جمهوری شود، ۶ سال از وقت کشور هدر می رود.

به گفته اقای گورباچف، هر کسی رئیس جمهوری شود باید نظام سیاسی موجود را تغییر دهد نه این که گروه سابق را سر کار آورد و دنبال قدرت باشد.

مطالب مرتبط