فرمانده ارشد طرفدار عبدالله صالح در یمن 'کشته شد'

معترضان مخالف دولت یمن حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان مخالف دولت در یمن ماههاست که خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح، رییس جمهور این کشور هستند

گزارش‌های رسیده از یمن حاکیست که یک فرمانده نظامی بلندپایه وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن توسط مخالفان مسلح دولت کشته شده است.

مقامات امنیتی و منابع قبیله ای گفته اند که این فرمانده نظامی که از اعضای گارد ریاست جمهوری یمن بوده در جریان حمله ای که در اوایل بامداد امروز (دوشنبه ۲۶ سپتامبر) به پایگاه تحت امر او در شمال صنعا، پایتخت صورت گرفت، کشته شده است.

گزارش‌های دیگر حاکیست که مخالفان ۳۰ نفر از نیروهای دولتی مستقر در این پایگاه را نیز اسیر کرده اند.

وزارت دفاع یمن هم تایید کرده است که یک ژنرال گارد ریاست جمهوری در جریان حمله ای که اوایل بامداد امروز توسط نیروهای قبیله ای مخالف دولت رخ داده کشته شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی عبدالله صالح اعلام کرده که با برگزاری انتخابات زودهنگام آماده کناره گیری از قدرت است

معترضان مخالف دولت در یمن ماههاست که خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح، رییس جمهور این کشور هستند.

آقای صالح علاوه بر مواجه بودن با اعتراضات گسترده مردم با شورش مسلحانه شماری از قبایل و تعدادی از فرماندهان نظامی سابق این کشور روبروست.

پیشتر علی عبدالله صالح اعلام کرده بود که با برگزاری انتخابات زود هنگام آماده است که از قدرت کناره گیری کند.

آقای صالح در نخستین نطق خود پس از بازگشت غیرمنتظره اش از عربستان سعودی، خواستار برقراری مذاکرات با مخالفان دولت و برگزاری انتخابات زود هنگام شد.

درگیری ها میان مخالفان دولت و نیروهای آقای صالح، همزمان با بازگشت او شدت گرفته و طی روزهای گذشته دهها نفر در جریان این درگیری‌ها کشته شده اند.

آقای صالح برای درمان جراحات ناشی از حمله به کاخ ریاست جمهوری به مدت چهار ماه در عربستان سعودی تحت معالجه بود.

خبرگزاری ها گزارش داده اند که آمریکا با جدیت بیشتری مایل به کناره گیری علی عبدالله صالح از قدرت است. تلاش های شورای همکاری خلیج فارس هم چند بار با موافقت آقای صالح برای کناره گیری در مقابل مصونیت از تعقیب همراه شد ولی وی باز نظر خود را تغییر داد.

علی عبدالله صالح پس از بازگشت از عربستان طی بیانیه ای خواستار حل بحران از طریق مذاکره شد. وی ۳۳ سال سکان قدرت در یمن را در دست داشته است.

مطالب مرتبط