طالبان:پاکستان با شبکه حقانی ارتباط ندارد

شبکه حقانی یکی از سه گروه اصلی شورشی مخالف دولت افغانستان است.
Image caption شبکه حقانی یکی از سه گروه اصلی شورشی مخالف دولت افغانستان است

طالبان در بیانیه‌ای ارتباط سرویس اطلاعاتی پاکستان با شبکه حقانی را رد کرد.

شبکه حقانی در کنار گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار عمدتا در مناطق مرزی در شرق افغانستان علیه دولت این کشور و نیروهای بین المللی می جنگند.

طالبان در این بیانیه گفته است که به تنهایی کنترل این شبکه را در دست دارد.

شبکه حقانی یکی از سه گروه اصلی شورشی مخالف دولت افغانستان است.

رهبری این شبکه به عهده سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، فرمانده پیشین مجاهدین در شرق افغانستان است.

گروه حقانی که بسیاری از عملیات‌ داخل افغانستان بویژه عملیات انتحاری به آن نسبت داده می شود، از خطرناکترین گروه های مخالف دولت افغانستان به شمار می رود.

مقام‌های آمریکا بارها سرویس اطلاعاتی پاکستان (آی اس آی) را به حمایت از شبکه حقانی در انجام حملات تروریستی در افغانستان متهم کرده است.

طالبان در بیانیه خود همچنین داشتن پایگاه در داخل خاک پاکستان را رد کرده، این در حالی است که بسیاری معتقدند این گروه دارای خانه های امن و مراکزی در مناطق قبایلی پاکستان است.

خبرنگاران می گویند بیانیه طالبان تلاش می کند تا به پاکستان برای زدودن این تصویر که کار چندانی برای مقابله با پیکارجویان نمی کند، کمک کند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، سازمان اطلاعاتی پاکستان را متهم کرده است که از شبکه حقانی حمایت می‌کند. او گفته است که سازمان اطلاعاتی پاکستان به طراحی حمله به سفارت آمریکا در کابل کمک کرده است.

مقام های نیروهای بین المللی یاری امنیتی در افغانستان، آیساف، نیز از پاکستان خواسته اند که به اقدامات خود علیه شبکه حقانی شدت بخشد.

مطالب مرتبط