اسراییل مجوز گسترش شهرک سازی در حومه بیت المقدس را صادر کرد

شهرک سازی حق نشر عکس AP
Image caption در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار یهودی در سرزمین های اشغالی ساکن هستند

مقام های اسراییلی مجوز ساخت هزار و صد واحد مسکونی را در شهرک جیلو در حومه بیت المقدس صادر کرده اند.

این اقدام تنها چند روز پس از آن صورت می گیرد که محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی از سازمان ملل متحد خواستار شناسایی و عضویت کامل کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس شرقی شده بود.

ایالت متحده آمریکا تاکنون بارها از اسراییل خواسته است که از ادامه شهرک سازی در سرزمین های اشغال شده فلسطینی خودداری کند.

در حال حاضر در حدود ۵۰۰ هزار یهودی در سرزمین های اشغالی ساکن هستند. طبق قوانین بین المللی شهرک سازی در این زمین ها غیرقانونی شناخته می شود، اما اسراییل همچنان به شهرک سازی در اراضی فلسطینیان ادامه می دهد.

مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطینیان که با میانجیگری آمریکا انجام می گرفت، بر سر ادامه شهرک سازی یهودیان در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی به بن بست رسیده است.

در تازه ترین طرح شهرک سازی اسراییلی ها در حومه بیت المقدس، واحدهای مسکونی کوچک، ساختمان های دولتی، یک مدرسه و یک منطقه صنعتی در نظر گرفته شده است.

یئر گبای، یکی از اعضای کمیته برنامه ریزی شهری بیت المقدس در این مورد به سایت خبری وای-نت گفته است: "این هدیه خوبی برای سال نوی یهودی خواهد بود".

دولت اسراییل طی ۲ سال گذشته مجوز ساخت حدود ۳ هزار واحد مسکونی را در زمین های فلسطینیان در شهرک جیلو صادر کرده اند.

آمریکا و سازمان ملل متحد از اقدام های پیشین اسراییل در ادامه شهرک سازی ها انتقاد کرده بودند.

شهرک جیلو در زمینی احداث شده است که اسراییل آن را در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد. دولت اسراییل سپس این منطقه را ضمیمه شهرداری بیت المقدس کرد، که این اقدام توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشد.

اسراییل اکنون می گوید مناطقی را که در تقسیمات شهری خودش زیر مجموعه شهرداری بیت المقدس محسوب می شوند "شهرک سازی" به حساب نمی آورد، که البته مورد پذیرش فلسطینیان و سازمان ملل نیست.

مطالب مرتبط