طرح نجات حوزه یورو باعث افزایش شاخص سهام شد

بازار مالی حق نشر عکس Reuters
Image caption خوشبینی بازارهای بین المللی در حالیست که مقامات اتحادیه اروپا تاکید کرده اند که هیچ طرح نجات جامعی در مذاکرات آخر هفته مورد توافق قرار نگرفته است

افزایش امیدواری نسبت به توافق رهبران کشورهای حوزه یورو و مسئولان صندوق بین المللی پول بر سر طرحی جامع برای رفع بحران مالی در این منطقه، باعث افزایش شاخص سهام بازارهای بین المللی شده است.

همزمان با صعود ارزش سهام بانکها، شاخص سهام کک فرانسه ۵.۷ درصد، داکس آلمان ۵.۳ درصد و فوتسی بریتانیا ۴ درصد افزایش یافت.

این خوشبینی به دنبال نشستهای گروه ۲۰ و صندوق بین المللی پول در طول روزهای اخیر ایجاد شده است.

گزارشها حاکیست که در جریان این نشستها ایده های مختلفی از جمله تقویت صندوق کمک به خروج از بحران حوزه یورو مورد بررسی قرار گرفته است.

شاخص سهام فوتسی بریتانیا که ۵۳ میلیارد پوند بر ارزش آن افزوده شد، بزرگترین رشد یک روزه خود از ۱۰ مارس ۲۰۱۰ تا کنون را تجربه کرد.

داو جونز، شاخص اصلی بازار سهام در آمریکا هم در ساعات اولیه بعد از ظهر امروز ۲.۳ درصد افزایش یافت.

پیش از آن شاخص سهام بازارهای آسیایی نیز افزایش یافت و از جمله شاخص نیکی ژاپن حدود ۳ درصد صعود کرد.

این خوشبینی بازارهای بین المللی در حالیست که مقامات اتحادیه اروپا تاکید کرده اند که هیچ طرح نجات جامعی در مذاکرات آخر هفته مورد توافق قرار نگرفت.

نگاه سرمایه گذاران در عوض به پیشنهاداتی معطوف شده که بنا بر گزارشها در جریان این نشستها مطرح شده است.

یکی از این پیشنهادات تقویت بانکهای بزرگ اروپایی است که ممکن است به دلیل ناتوانی کشورهای حوزه یورو در پرداخت بدهی هایشان متحمل ضررهای سنگین بشوند.

پیشنهاد دیگر که در گزارشها از آن صحبت شده بخشودگی نیمی از بدهی های دولت یونان توسط بانکها و موسسات مالی است که اوراق قرضه دولت یونان را خریداری کرده اند.

با این حال وزیر دارایی آلمان دوشنبه در اظهاراتی امکان افزایش صندوق کمک به خروج از بحران حوزه یورو را زیر سوال برد.

قرار است پارلمان آلمان روز پنجشنبه در مورد تسهیل امکان استفاده از صندوق کمک به خروج از بحران حوزه یورو برای کمک به کشورهای بحران زده رای گیری کند.

مطالب مرتبط