درگیری شدید طرفداران و مخالفان سرهنگ قذافی در شهر سرت

نیروهای مخالف سرهنگ قذافی در شهر سرت
Image caption بنابر گزارشها آتش تک تیراندازان نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی مانع پیشروی نیروهای دولت انتقالی لیبی به مرکز شهر سرت شده است

شهر سرت، یکی از آخرین پایگاه های قدرت طرفداران سرهنگ قذافی صحنه درگیری شدید میان نیروهای مسلح طرفدار دولت انتقالی و حامیان رهبر سابق لیبی بوده است.

یک خبرنگار بی بی سی که در حومه سرت به سر می برد، می گوید در گیری دو طرف توام با تبادل آتش توپ، راکت و مسلسل بوده است.

هنوز هزاران غیر نظامی در شهر سرت که در شرق طرابلس، پایتخت واقع است، زندگی می کنند.

سازمان های حقوق بشری نسبت به وضعیت غیرنظامیان در این شهر هشدار داده اند.

بنی ولید واقع در ۲۵۰ کیلومتری غرب سرت، تنها شهر عمده دیگر است که هنوز کنترل آن در اختیار طرفداران سرهنگ قذافی است.

تک تیراندازان

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، صدها نفر از نیروهای وابسته به شورای انتقالی ملی لیبی در داخل شهر سرت مستقرند اما آتش تک تیراندازان مانع از پیشروی آنها به سوی مرکز شهر شده است.

بر اساس این گزارش نیروهای مخالف سرهنگ قذافی برای دومین روز متوالی در میدانی واقع در دوکیلومتری مرکز شهر متوقف شده اند.

احمد صالح یکی از جنگجویان شورای انتقالی ملی لیبی به خبرگزاری رویترز گفت : "نیروهای قذافی تعداد زیادی تک تیرانداز در اطراف میدان مستقر کرده اند و تا زمانی که از شر آنها خلاص نشویم، پیشروی برای ما آسان نخواهد بود".

به گزارش خبرگزاری رویترز صدای انفجار توپ و تبادل آتش سلاح‌های سبک شنیده می شود و هواپیماهای جنگی ناتو بر فراز شهر پرواز می کنند.

در بندر شهر سرت نیز درگیری های رخ داده است.

سازمان های حقوق بشری نسبت به وضعیت غیرنظامیان در شهرهای سرت و بنی ولید هشدار داده و گفته اند که ذخایر دارو و غذ در این شهرها به پایان رسیده است.

الیستر لیت هد، خبرنگار بی بی سی در شهر سرت می گوید وقتی که نیروهای دوطرف در مقابل هم صف آرایی کنند و خطوط مقدم درگیری مشخص شود، بهتر می توان پیشبینی کرد که آیا شهر سرت به سرعت سقوط خواهد کرد یا اینکه درگیری ها به سمت جنگ خیابانی خطرناکی کشیده خواهد شد که می تواند تلفات بالایی برجا بگذارد.

مطالب مرتبط