ابراز یاس غرب از ادامه شهرک سازی در بیت المقدس

شهرک سازی حق نشر عکس AP
Image caption در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار یهودی در سرزمین های اشغالی ساکن هستند

قدرت های غربی از طرح اسرائیل برای ساخت ۱۱۰۰ خانه دیگر در شهرکی در حومه بیت المقدس ابراز یاس کرده اند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا این حرکت را "غیرسازنده" برای گفتگوهای صلح خواند و اتحادیه اروپا گفت که این طرح باید لغو شود.

مجوز تازه ساخت و ساز در شهرک جیلو در حومه بیت المقدس صادر شده است.

این اقدام فقط چند روز پس از آن صورت می گیرد که محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی از سازمان ملل متحد خواستار شناسایی و عضویت کامل کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس شرقی شده بود.

در حال حاضر در حدود ۵۰۰ هزار یهودی در سرزمین های اشغالی ساکن هستند. طبق قوانین بین المللی شهرک سازی در این زمین ها غیرقانونی شناخته می شود، اما اسراییل همچنان به شهرک سازی در اراضی فلسطینیان ادامه می دهد.

سال گذشته مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطینیان که با میانجیگری آمریکا انجام می گرفت، بر سر ادامه شهرک سازی یهودیان در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی به بن بست رسیده است.

'تحریک آمیز'

خانم کلینتون گفت که اقدام اسرائیل به تلاش ها برای از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح با فلسطینی ها لطمه خواهد زد.

او گفت: "ما از دیرباز هر دو طرف را ترغیب کرده ایم از هرگونه اقدامی که می تواند باعث تضعیف اعتماد شود، هر گونه اقدامی از جمله و شاید به ویژه در بیت المقدس، که می تواند از سوی طرف دیگر تحریک آمیز تلقی شود خودداری کنند."

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پارلمان اروپا گفت که او "با تاسف عمیق" از ادامه طرح های شهرک سازی اسرائیل آگاه شده است.

او گفت: "این تصمیم باید لغو شود. فعالیت شهرک سازی امکان یک راه حل دو کشوری را تهدید می کند و مغایر تعهد اعلام شده از طرف اسرائیل برای از سرگیری مذاکرات است."

او گفت که در دیدار بعدی خود با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مساله را با او مطرح خواهد کرد.

خانم اشتون گفت آقای نتانیاهو "باید از اعلام این طرح ها دست بردارد و مهمتر اینکه باید ساختن آنها را متوقف کند" و افزود اسکان دادن مردم در جایی که ممکن است پس از صلح مجبور به ترک آن شوند، اشتباه است.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا نیز اسرائیل را به لغو این تصمیم ترغیب کرد.

او در بیانیه ای گفت: "گسترش شهرک ها براساس قوانین بین المللی غیرقانونی است، اعتماد را زایل می کند و اصول اولیه زمین برای صلح را تضعیف می کند."

'هدیه خوب'

در تازه ترین طرح شهرک سازی اسراییلی ها در حومه بیت المقدس، واحدهای مسکونی کوچک، ساختمان های دولتی، یک مدرسه و یک منطقه صنعتی در نظر گرفته شده است.

یئر گبای، یکی از اعضای کمیته برنامه ریزی شهری بیت المقدس در این مورد به سایت خبری وای-نت گفته است: "این هدیه خوبی برای سال نوی یهودی خواهد بود".

دولت اسراییل طی ۲ سال گذشته مجوز ساخت حدود ۳ هزار واحد مسکونی را در زمین های فلسطینیان در شهرک جیلو صادر کرده اند.

شهرک جیلو در زمینی احداث شده است که اسراییل آن را در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد. دولت اسراییل سپس این منطقه را ضمیمه شهرداری بیت المقدس کرد، که این اقدام توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشد.

اسراییل اکنون می گوید مناطقی را که در تقسیمات شهری خودش زیر مجموعه شهرداری بیت المقدس محسوب می شوند "شهرک سازی" به حساب نمی آورد، که البته مورد پذیرش فلسطینیان و سازمان ملل نیست.

مطالب مرتبط