کتابهای محقق تاجیک از پرفروشترین آثار در قرقیزستان شد

پوش کتاب "من و پول" حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کتابهای آقای دولت اف خوانندگانش را می‌آموزند، تا از نگاه روانی با مسائل مالی چه گونه باید برخورد کرد

کتابهای سعیدمراد دولت اف عالم تاجیک در قرقیزستان از پُرفروشترین کتابها در سال جاری به شمار می رود.

این خبر را اتحادیه روزنامه‌نگاران قرقیزستان در یک نشست مطبوعاتی در بشکیک، پایتخت قرقیزستان، اعلام کرده است.

بنا بر اطلاع این اتحادیه، در طول هشت ماه اخیر بیش از صد هزار کتاب از این محقق تاجیک به فروش رفته است.

کارشناسان تاجیک می گویند که جای تأسف دارد که عالمان تاجیک تنها در بیرون از کشور به موفقیتهایی از این قبیل دست می‌یابند.

کارشناسان امور طبع و نشر در تاجیکستان نیز می‌گویند که در طول بیست سال اخیر، هیچ عالم یا ادیب تاجیک نتوانسته است در داخل تاجیکستان به چنین موفقیتی دست یابد.

در حالی که به گفته ناشران تاجیک، اکثر کتابهای عالمان تاجیک در دکانهای کشور چنگ می‌گیرند (خاک می خورند)، اما کتابهای سعید مراد دولت اف، روان‌شناس تاجیک در قرقیزستان زیاد منتظر خریدار نمی‌مانند.

این کتابها تحت عنوانهای “فلسفه مورچه‌” “به نادان محبت، به دانا احترام”، “قوانین روحانی ثروت”، “کودک نابغه من”، “دستور کامیابی”، “من و پول” عمدتا به خوانندگانشان می‌آموزند که از نگاه روانی باید با مسائل مالی چه گونه برخورد داشت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تلاشهای آقای دولت اف برای راه‌اندازی دوره‌های آموزشی در تاجیکستان با موانع روبرو شد

آقای دولت اف در مصاحبه با بی بی سی در این زمینه گفت: “بیشتر کتابهای من به دانش مالی مربوط هستند. هدف اصلی من از نوشتن این کتابها بالا بردن دانش مالی قشر فقیر و میانه‌جوامع آسیای مرکزی است.”

کتاب آقای دولت اف که به زبان روسی تهیه شده است در قزاقستان نیز به فروش گذاشته شده‌اند.

به باور آقای دولت اف، مشکل اصلی مردم شوروی پیشین این است که “طرز تفکر تجارتی ندارند و “بیزنس” برایشان چیز سختی به نظر می‌رسد.”

زیرا به گفته او در زمان شوروی تجارت فعالیت نه چندان معتبر تلقی می‌شد و مردم عمدتا در یک چهارچوب معینی که دولت برایشان تعیین می‌کرد، زندگی می‌کردند.

وی گفت، فروپاشی دولت شوروی برای افراد زیادی “فاجعه” بود و بسیاری از افراد “هنوز هم به خود نیامده‌اند”.

آقای دولت اف می‌گوید: “باور چنین افرادی به فردا و امکانات خود خیلی کم است.”

به این ترتیب، آقای دولت اف هدف اصلی از تألیف کتابهایش را راهنمایی و تشویق چنین افراد و از این راه نشان دادن امکانات جدید به آنها می‌داند.

ایده تألیف کتابها در مرکز بین‌المللی رشد انسان موسوم به “سما” به وجود آمد. این سازمان حدود هفت سال در قلمرو کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان فعالیت دارد و با کمک این کتابها برای علاقه‌مندان دوره‌های بازآموزی برگزار می‌کنند.

میربیک حسنعلی یف، یک ساکن شهر بشکیک که هر دو پای خود را از دست داده است، در خانواده ای فقیر به دنیا آمده و به گفته او “سالهای زیادی توان و درک بهبود حیات خود را نداشت، تا زمانی که در یکی از چنین دوره‌ها شرکت کرد.”

وی حالا نه تنها دو شرکت خصوصی دارد و خانواده خود را از رنج و عذاب فقر رها کرده است، بلکه حدود سی نفر را نیز با کار تأمین کرده است.

در حالی که در قرقیزستان در سال جاری بیش از یک هزار نفر در چنین دوره‌های آموزشی شرکت کرده اند، سعیدمراد دولت اف گفت که تلاشهای او برای احداث مکتبی برای برگزاری دوره‌های آموزشی در شمال تاجیکستان با پول خودش، بی‌نتیجه مانده است.

به گفته او، مقامات محلی پس از دو سال مذاکره پیشنهاد او را نپذیرفتند.

آقای دولت اف می‌گوید: "یکی از سببهای اصلی در فقر قرار داشتن تاجیکستان این است که بیشتر مردم آن از آموزش کناره می‌جویند و آموزش را یک چیز درجه سوم می‌دانند.”

بسیاری از کتب آقای دولت اف در قرقیزستان و قزاقستان به تکرار، نشر شدند. کتاب او “من و پول” هفت مرتبه منتشر شده است.

سعیدمراد دولت اف، عالم ۳۳ ساله تاجیک، فوق لیسانس خود را در رشته روان‌شناسی از دانشگاه مسکو گرفته و رساله دکترای خود را در صربستان دفاع کرده است.

او یکی از متخصصان زیاد تاجیک است که تاجیکستان را به قصد پیدا کردن کار ترک کرده‌اند، زیرا دانش و مهارت آنها در وطن "خریدار نداشته است."