نگرانی از وضعیت آزادی عقیده در تاجیکستان در همایش ورشو

عبدالقیوم یوسف اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای یوسف اف گفت، ناظران بین‌المللی به نکات قوانین تاجیکستان در باره “ازادی وجدان و تشکیلاتهای دینی” و “مسئولیت پدر و مادر در تربیت فرزند” ایراد گرفتند

ناظران بین‌المللی در یک گزارش در همایش سازمان امنیت و همکاری اروپا از وضعیت آزادی وجدان در تاجیکستان انتقاد کرده‌اند.

در همایش سالانه سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد رعایت حقوق بشر که در شهر ورشو پایتخت لهستان، در حال برگزاری است و دو هفته ادامه‌خواهد داشت، از نقض حقوق زنان و جوانان برای عبادت در مسجد و موانع مصنوعی در راه تعلیم ارکان دینی در تاجیکستان ابراز نگرانی شده است.

عبدالقیوم یوسف اف، حقوقدان تاجیک که در این نشست شرکت دارد به بی بی سی گفت که ناظران بین‌المللی به نقاط قوانین تاجیکستان در باره “ازادی وجدان (عقیده) و اتحادیه‌های دینی” و “مسئولیت پدر و مادر در تربیت فرزند” ایراد گرفته و آنها را مغایر با معیارهای بین‌المللی حقوق بشر عنوان کرده‌اند.

قبلاً، آمریکا، کشورهای اروپا و سازمانهای بین‌المللی دفاع از حقوق بشر نیز از این قوانین انتقاد کرده و این اسناد را مانع برای انجام فرایض دینی ساکنان تاجیکستان ارزیابی کرده بودند.

از جمله، اسکات کیل، نماینده آمریکا در شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در پی تصویب قانون “آزادی وجدان و اتحادیه‌های دینی” تاجیکستان در سال ۲۰۰۹ گفته بود که این قانون “به دولت تاجیکستان برای نظارت فعالیت مذهبی اختیارات بیش از ‌اندازه داده ‌است”.

آقای کیل اظهار داشت: “ امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان قانونی را امضا کرده است که بیشتر مفاد آن به تعهدات تاجیکستان در برابر سازمان امنیت و همکاری اروپا در زمینه آزادی اعتقاد و آزادی تجمعات مغایرت دارد”.

آقای یوسف اف گفت، صادق شانظراف، مشاور ارشد رئیس جمهوری تاجیکستان در مسائل حقوقی، به نوبه خود وضع آزادی وجدان در تاجیکستان را در مقایسه ‌با کشورهای آسیای مرکزی بهتر ارزیابی کرده و گفته است، در این کشور در کنار دین اسلام عبادتگاههای ادیان مختلف دیگر آزادانه فعالیت می‌کنند.

آقای شانظراف در مورد ممنوع بودن رفتن زنان به مسجد گفته است که در قوانین تاجیکستان این مسئله تنظیم و جنبع حقوقی آن مشخص نشده است. اما وی در باره ممانعت برای عبادت جوانان زیر سن ۱۸ سال در مسجد تأکید کرده است، در این سن و سال جوانان باید علم و هنر آموزند و شرکت جوانان در مسجد می‌تواند، برای آموزشی دنیوی آنها خلل وارد کند.

ضمناً، در روز اول همایش سازمان امنیت و همکاری اروپا موضوع آزادی بیان در کشورهای عضو این سازمان مطرح شد.

حقوقدانها و نمایندگان سازمانهای غیردولتی تاجیکستان موضوع فشار بالای نشریات و رسانه‌های مستقل، افزایش محاکمه دادگاهی خبرنگاران و نشریه‌های آزاد و ایجاد محدودیتها برای فعالیت آزاد رسانه‌ها در این کشور را مطرح کرده‌اند.

از جمله، فیض النسا واحداوا، عضو هیئت وکلای مدافع تاجیکستان موسوم به “سپر” به قضیه‌های محمدیوسف اسماعیل اف، خبرنگار نشریه مستقل “نور زندگی” و اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش ازبکی بی بی سی در دادگاههای ولایت سغد در شمال تاجیکستان اشاره‌کرده و گفته است که این دو خبرنگار برای فعالیت کسبی خود بازداشت و مورد پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

اما صادق شانظراف، مشاور ارشد رئیس جمهوری تاجیکستان در مسائل حقوقی گفته است که تنها دادگاه می‌تواند در مورد گنهکار یا بی‌گناهی خبرنگاران رسیدگی کند.

به گفته او، در صورت ثابت نشدن اتهامات وارده این خبرنگاران آزاد خواهند شد.

قرار است، امروز، چهارشنبه ۲۸ سپتامبر، در همایش مسائل حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا در شهر ورشو مسائل مربوط به استفاده شکنجه در کشورهای عضو این سازمان بررسی شده و بهر‌الدین بازاراف، نماینده دادستانی کل تاجیکستان و عبدالرحمان شریف‌اف، نماینده جامعه شهروندی این کشور در اطراف این مسئله ابراز نظر کنند.

همچنین، عبدقیوم یوسف اف، حقوقدان تاجک، در باره استفاده از شکنجه در قبال افراد مظنون به اعمال تروریستی و افراطگرایی در بازداشتگاههای تاجیکستان صحبت خواهد کرد.

از سوی دیگر، به گفته آقای یوسف اف، نمایندگان جامعه شهروندی تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان در زمینه مقابله با استفاده عذاب و شکنجه در این کشورها گزارش مشترَکی تهیه کرده و به همایش سازمان امنیت و همکاری اروپا در شهر ورشو پیشنهاد کرده‌اند.

مطالب مرتبط