مخالفت بریتانیا با مالیات پیشنهادی کمیسیون اروپا

بورس لندن حق نشر عکس AP
Image caption مسئولان بازارهای مالی لندن می گویند اگر مالیات بر نقل و انتقالات مالی در سطح اروپا اعمال شود ۸۰ درصد درآمدهای حاصل از لندن خواهد بود

بریتانیا اعلام کرده است که با پیشنهاد کمیسیون اروپا برای وضع مالیات بر نقل و انتقالات مالی مخالف است و در برابر اجرای چنین پیشنهادی مقاومت خواهد کرد.

کمیسیون اروپا پیشنهاد کرده که این مالیات از آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی اخذ شود و انتظار می رود که سالانه حدود ۵۷ میلیارد یورو از محل اجرای آن کسب شود.

جوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا گفت در حالی که ارویا دست به گریبان با بزرگترین چالش پیشروی خود است، بانکها هم باید برای گذر از این بحران سهم خود را بپردازند.

مقامات بریتانیایی می گویند که در اصل با مالیات بر نقل و انتقالات مالی مخالف نیستند اما تاکید می کنند چنین مالیاتی باید در سطح بین المللی اعمال شود.

اعمال این مالیات در سطح اتحادیه اروپا نیازمند موافقت بریتانیاست.

مقامات کمیسیون می گویند که اگر بریتانیا این پیشنهاد را وتو کند، آنها در صدد اعمال این مالیات در حوزه یورو بر می آیند.

در چارچوب پیشنهاد کمیسیون اروپا تمام نقل و انتقالات مالی میان بانکها و موسساتی که حداقل یکی از آنها در حوزه اتحادیه اروپا باشد، شامل ۰.۱ درصد مالیات خواهد شد.

کمیسیون اروپا می گوید هدف از اعمال این مالیات آن است که اطمینان حاصل شود در زمانی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال اعمال سیاستهای ریاضتی برای کاهش بدهی هایشان هستند، بانکها هم سهم خود را در این راستا بطور منصفانه پرداخت می کنند.

یک سخنگوی وزارت دارایی بریتانیا گفت که این کشور به هیچگونه گونه مالیاتی که بطور جهانی اعمال نشود، تن نخواهد داد.

او به بی بی سی گفت: "ما کاری که به نفع بریتانیا نباشد انجام نمی دهیم".

مسئولان بازارهای مالی لندن می گویند اگر مالیات بر نقل و انتقالات مالی در سطح اروپا اعمال شود ۸۰ درصد درآمدهای حاصل از لندن خواهد بود.

مطالب مرتبط