حملات تازه به مواضع طرفداران سرهنگ قذافی در شهر سرت

فرار خانواده ها از شهر سرت حق نشر عکس Reuters
Image caption خانواده هایی که در شهر سرت گیر افتاده اند سعی می کنند در مقاطعی که درگیریها آرام می گیرد، از این منطقه فرار کنند

نیروهای دولت انتقالی لیبی در حال از سر گرفتن حملات خود علیه سربازان وفادار به سرهنگ قذافی در شهر ساحلی سرت هستند.

تصاویر تلویزیونی پخش شده مردان مسلحی را نشان می داد که سوار بر وسایل نقلیه آماده حمله می شدند.

یک خبرنگار بی بی سی که در نزدیکی شهر سرت به سر می برد می گوید نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی مواضع دفاعی قدرتمندی ایجاد کرده و شورای انتقالی ملی لیبی برای در امان ماندن نیروهایش از آتش تک تیراندازان اقدام به استفاده از تانک کرده است.

هواپیماهای جنگی ناتو هم در طول شب مواضع طرفداران سرهنگ قذافی را بمباران کردند.

مقامات ناتو می گویند یک انبار مهمات بزرگ که در دست نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی بوده را منهدم کرده اند.

در همین حال خانواده هایی که در این میان گیر افتاده اند سعی می کنند که در مقاطعی که درگیریها آرام می گیرد، از این منطقه فرار کنند.

سازمانهای امدادرسان و مقامات بین المللی نسبت به وضعیت حدود ۲۰۰ هزار شهروند غیر نظامی که در شهر سرت و بنی ولید گرفتار شده اند، ابراز نگرانی می کنند و می گویند که ذخایر آب و غذا و دارو در این شهرها رو به اتمام است.

مقامات ناتو هم گفته اند که جنگجویان وفادار به سرهنگ معمر قذافی در نواحی مسکونی پنهان شده اند و این مسئله، جمعیت غیرنظامی را در معرض خطر بزرگتری قرار می دهد.

شهر سرت واقع در شرق طرابلس، پایتخت لیبی، و بنی ولید واقع در ۲۵۰ کیلومتری غرب سرت، تنها دو شهر عمده ای هستند که هنوز کنترل آنها در اختیار طرفداران سرهنگ قذافی است.

مطالب مرتبط