موافقت پارلمان آلمان با تقویت صندوق پولی حوزه یورو

آنگلا مرکل صدر اعظم المان و جمعی از نمیاندگان پارلمان این کشور در پارلمان حق نشر عکس AFP
Image caption این رای گیری در پارلمان آلمان به عنوان آزمونی برای اقتدار آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور تلقی می شد چرا که بعضی از اعضای دولت ائتلافی تاکید کرده بودند که با طرح تقویت این صندوق مخالفت خواهند کرد.

پارلمان آلمان با اکثریت غالب آرا طرح تقویت صندوق کمک به خروج از بحران حوزه یورو را تصویب کرد.

از میان ۶۲۰ نماینده پارلمان آلمان، ۵۲۳ نماینده به این طرح رای موافق دادند، ۸۵ نفر رای منفی و سه نفر رای ممتنع دادند. ۹ نماینده هم در جلسه رای گیری حضور نداشتند.

این رای گیری در پارلمان آلمان به عنوان آزمونی برای اقتدار آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور تلقی می شد چرا که بعضی از اعضای دولت ائتلافی تاکید کرده بودند که با طرح تقویت این صندوق مخالفت خواهند کرد.

این طرح روز جمعه (۳۰ سپتامبر) در مجلس سنای آلمان به رای گیری گذاشته خواهد شد و انتظار می رود که در آنجا نیز تصویب شود.

در چارچوب این طرح جدید، سهم آلمان در تامین پول صندوق مالی حوزه یورو از ۱۲۳ میلیارد یورو به ۲۱۱ میلیارد یورو افزایش خواهد یافت.

اما بسیاری از آلمانی ها با اعطای کمک مالی بیشتر به کشورهای بحران زده حوزه یورو مثل یونان مخالفند.

هم‌زمان در آتن، پایتخت یونان، در بیرون ساختمانی که بازرسان بین المللی سرگرم ارزیابی استحقاق آن کشور برای دریافت کمک های مالی بیشتر هستند، تظاهراتی در جریان است.

صدها نفر از کارمندان دولت که در مقابل این ساختمان تجمع کرده اند از سیاست‌های ریاضت اقتصادی جدید یونان که شامل کاهش شغل‌های دولتی و مالیات جدید بر املاک است، خشمگین‌اند.

برای تصویب نهایی طرح تقویت صندوق مالی حوزه یورو همه ۱۷ کشورعضو این حوزه باید با آن موافقت کنند.

تا کنون فقط ۱۰ کشور این طرح را تصویب کرده اند.

بر اساس این طرح حجم صندوق مالی حوزه یورو به ۴۴۰ میلیارد یورو افزایش پیدا خواهد کرد و به این ترتیب پول بیشتری برای کمک به کشورهای بحران زده حوزه یورو در دسترس خواهد بود.

مطالب مرتبط