پرتاب گوجه و تخم مرغ به سفیر آمریکا در سوریه

رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای فورد در گذشته نیز باعث خشم دولت سوریه شده بود، بویژه به دلیل دیدارهایی که به اتفاق همتای فرانسویش از شهر حماة داشت

رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه در جریان دیدارش با چهره های مخالف دولت هدف پرتاب تخم مرغ و گوجه فرنگی قرار گرفته است.

حسن عبدالعظیم، سیاستمدار کهنه کار سوری گفت که حدود ۱۰۰ نفر از حامیان بشار اسد، رییس جمهور سوریه هنگام ورود آقای فورد به دفتر کار او سعی کردند که وارد دفتر بشوند و بعد با حلقه زدن به دور محل کار او آنها را محاصره کردند.

مقامات آمریکا جمعیت معترض را خشن توصیف و گفتند که به خودرو های سفارت آمریکا صدمه جدی وارد شده اگرچه خود سفیر در این حادثه آسیبی ندیده است.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای گفته است : "اظهارات اخیر مقامات آمریکایی به وضوح نشان می دهد که آمریکا در تشویق و ترغیب گروهای مسلح برای اعمال خشونت علیه ارتش سوریه دست دارد".

تصور می شود این بیانیه واکنشی است به اظهارات مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که روز سه شنبه گفته بود "عجیب نیست" که مخالفان علیه ارتش سوریه متوسل به خشونت می شوند.

آقای فورد در گذشته نیز باعث خشم دولت سوریه شده بود، بویژه به دلیل دیدارهایی که به اتفاق همتای فرانسوی اش از شهر حماة داشت.

به دنبال این دیدارها سفارت خانه های آمریکا و فرانسه مورد حمله حامیان حکومت بشار اسد قرار گرفتند.

فشار بین المللی

آقای عبدالعظیم رئیس حزب سوسیالیست دموکرات عربی که فعالیتش در سوریه ممنوع است، گفت ورود سفیر آمریکا به دفترش در روز پنجشنبه باعث آغاز اعتراضات شد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که "معترضان در خیابان و ورودی ساختمان تجمع کرده بودند. آنها سعی کردند که درت دفترم را بشکنند اما موفق نشدند".

آقای عبدالعظیم افزود: "به محض آنکه سفیر آمریکا حدود ساعت ۱۱ آمد، سر و صدا و شعارهای خصمانه شروع شد و معترضان سعی کردند به دفترم حمله کنند".

وزارت خارجه آمریکا گفته است که آقای فورد و همکارانش در حالی مورد حمله قرار گرفتند که "در حال انجام کارهای معمولی بودند که هر سفارتی انجام می دهد".

آقای تونر گفت : "جمعیت خشن بود، آنها تلاش ناموفقی کردند که به کارمندانی که در داخل خودروهای سفارت بودند حمله کنند و بر اثر اقدام آنها خودروها صدمه دیدند".

او افزود "ماموران امنیتی سوریه سرانجام راه را بازکردند تا سفیر و دستیارانش از محل ملاقات خارج شوند و به سفارتخانه بازگردند".

مطالب مرتبط