نیروهای شورای ملی انتقالی عملیات تصرف شهر سرت را شدت بخشیده اند

فرودگاه سرت حق نشر عکس Reuters
Image caption فرودگاه سرت با وجود مقاومت شدید طرفداران قذافی به تصرف مخالفان در آمده است

نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی عملیات خود علیه افراد وفادار به معمر قذافی در شهر سرت را شدت بخشیده اند.

روز جمعه، ۸ مهر (۳۰ سپتامبر)، گزارش شد که همزمان با تشدید عملیات نیروهای دولت انتقالی لیبی برای پاکسازی سرت، زادگاه معمر قذافی، از افراد مسلح وفادار به او، شرایط غیرنظامیان دشوارتر شده و خروج گسترده آنان از این شهر افزایش یافته است.

روز گذشته، نیروهای دولت انتقالی اعلام کردند که توانسته اند در یک عملیات متمرکز نظامی، فرودگاه سرت با وجود حضور تک تیراندازان و استفاده هواداران قذافی از موشک انداز و توپخانه سنگین، به تصرف خود در آورند و به پیشروی به سوی مرکز این شهر ادامه دهند.

براساس گزارش های رسیده از سرت، در حال حاضر دو طرف در خیابان ها و محله های سرت درگیر نبرد سنگین هستند و به گفته سخنگویان نظامی دولت انتقالی، نیروهای طرفدار قذافی نقاط مختلف شهر را هدف آتشباری گسترده قرار داده اند.

سرت یکی از دو شهر اصلی لیبی است که هنوز به تصرف نیروهای مخالف رژیم سرهنگ قذافی در نیامده است.

همزمان، سازمان های امدادرسانی بین المللی از وخامت شرایط غیرنظامیان شهر خبر داده و گفته اند که افزایش تلفات و دشواری غیرنظامیان در دسترسی به آب، برق و غذا می تواند به بروز یک فاجعه انسانی در این شهر منجر شود.

سخنگوی سازمان ملل متحده گفته است که دولت انتقالی از این سازمان خواسته است تا برای کمک به انتقال زخمی ها از مناطق درگیری در سرت، مقداری سوخت برای استفاده آمبولانس ها در اختیار آنها قرار دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانواده هایی که در شهر سرت گیر افتاده اند سعی می کنند در مقاطعی که درگیریها آرام می گیرد، از این منطقه فرار کنند

در حال حاضر، سازمان های امدادرسانی از اعزام کامیون های حامل آب آشامیدنی برای استفاده غیرنظامیانی خبر داده اند که با هر وسیله ممکن، از سرت خارج شده و باعث ازدحام در مسیرهای ارتباطی شهر شده اند.

گزارش های دیگر از شهر بنی ولید، یکی دیگر از شهرهایی که هنوز از نیروهای وفادار به معمر قذافی پاکسازی نشده نیز از ادامه درگیری بین دو طرف حکایت دارد.

سخنگوی سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی در مورد شرایط غیرنظامیان در بنی ولید، گفته است که نا امنی در اطراف این شهر یکی از موانع اصلی کمک رسانی به غیرنظامیانی است که در نبرد بین دو طرف گرفتار شده اند.

مقاومت طرفداران قذافی

در حالیکه دولت انتقالی به نیروهای خود دستور داده است با غیرنظامیان مظنون به طرفداری از رژیم سابق و نظامیانی که اسیر می شوند به گونه ای انسانی رفتار شود، رسانه های محلی وفادار به قذافی به انتشار گزارش هایی از برخورد خشونت آمیز نیروهای مخالف با شهروندان ادامه می دهند.

این رسانه ها همچنین تاکید دارند که بنیه نظامی شورای ملی انتقالی در شرف از هم پاشیدگی است و نیروهای وابسته به آن زودی شکست خواهند خورد.

به گفته منابع خبری، این گزارش ها احتمالا در ادامه مقاومت طرفداران مسلح قذافی و خودداری برخی از غیرنظامیان از خروج از شهرهای سرت و بنی ولید بی تاثیر نبوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت نیجر از تحویل پسر قذافی به شورای ملی انتقالی خودداری کرده است

در همانحال، دولت انتقالی و نیروهای آن به تلاش برای یافتن و بازداشت مقامات ارشد حکومت معمر قذافی و افراد خانواده او ادامه می دهند.

در مورد محل معمر قذافی اطلاعی در دست نیست اما گزارش های ضد و نقیضی از مشاهده و حتی دستگیری برخی از نزدیکان او انتشار یافته است.

پس از آنکه دولت نیجر از بازداشت سعدی قذافی، یکی از پسران سرهنگ قذافی، خبر داد مقامات شورای ملی انتقالی خواستار استرداد او شدند اما مقامات نیجر با این درخواست مخالفت کرده و تنها گفته اند که سعدی قذافی سالم و در اختیار دولت آن کشور است.

اینترپول - پلیس بین الملل - به درخواست شورای ملی انتقالی حکم بازداشت بین المللی سعدی قذافی را به اتهام سوء استفاده مالی با توسل به زور و ارعاب در زمان ریاست فدراسیون فوتبال لیبی صادر کرده است.

همچنین، حکم بازداشت بین المللی معمر قذافی و پسر دیگرش، سیف الاسلام، و رئیس سازمان امنیت حکومت او نیز که تحت پیگرد دادگاه کیفری بین الملی هستند صادر شده است.

همزمان، یک ایستگاه تلویزیونی از دستگیری موسی ابراهیم، سخنگوی حکومت معمر قذافی، خبر داده و گفته است که نیروهای شورای ملی مقاومت این مقام سابق را هنگام فرار در جامه زنانه شناسایی و بازداشت کردند اما این خبر هنوز تایید نشده است.

از زمان سقوط پایتخت به دست نیروهای مخالف حکومت معمر قذافی، موسی ابراهیم به ارسال پیام هایی حاکی از ادامه مقاومت طرفداران حکومت سابق ادامه داده است و از جمله در پیامی که روز گذشته پخش شد، از مردم لیبی خواست به نبرد علیه "خائنان و مزدوران بیگانه" ادامه دهند و نیروهای ناتو را به نسل کشی متهم کرد.

مطالب مرتبط