علی دیزایی به پلیس لندن باز می‌گردد

علی دیزایی حق نشر عکس PA
Image caption علی دیزایی از اینکه دوباره به نیروی پلیس لندن باز می گردد ابراز خوشحالی کرده است

علی دیزایی، یکی از افسران سابق پلیس لندن که سال گذشته از خدمت اخراج شده بود، پس از آن که هیأت رسیدگی به شکایات پلیس در حکم اخراج او تجدیدنظر کرد، بار دیگر به نیروی پلیس باز می گردد.

این افسر بلند پایه سابق پلیس که ایرانی الاصل است، سال گذشته به دلیل سوء رفتار و ایجاد اخلال در روند دادرسی در پرونده ای که علیه او مطرح بود زندانی شد.

اما در ماه مه امسال و پس از تردیدهایی که در صحت هویت شاکی پرونده آقای دیزایی مطرح شد، روند ماجرا به نفع این افسر سابق ۴۹ ساله تغییر کرد و دادگاه تجدیدنظر، حکم دادگاه قبلی را لغو کرد.

اکنون مشخص شده است که هیأت رسیدگی به شکایات پلیس لندن روز پنجشنبه گذشته به بازگشت علی دیزایی به نیروی پلیس لندن رای مثبت داده است.

با این حال نهاد فرماندهی پلیس لندن اعلام کرده است که حکم تعلیق علی دیزایی از خدمت در پلیس لندن، تا سال آینده که دادگاه نهایی برای تصمیم گیری در مورد پرونده برگزار می شود پا برجا خواهد بود.

آقای دیزایی پس از ۲۴ سال فعالیت در پلیس لندن، به دلیل بازداشت فردی به نام واعد البغدادی در مقابل رستوران ایرانی یاس در محله کنزینگتون در غرب لندن از کار برکنار شد.

دادگاه در آن زمان اعلام کرده بود که بازداشت آقای البغدادی غیر قابل توجیه بوده است.

این اتفاق در پی مشاجره و سپس نزاع بین علی دیزایی با این فرد که ادعا می کرد طراح وب سایت است و بابت دریافت دستمزدش با آقای دیزایی مشاجره داشته صورت گرفت.

اما مجموعه ای از مدارک و اسناد نشان می دهد که آقای البغدادی که تا آن زمان گفته می شد عراقی است، با نام و ملیت ساختگی در دادگاه حاضر شده بوده و نام واقعی او "واعد مالکی" و متولد تهران است.

وکلای علی دیزایی می گویند که او آماده است در دادگاه هرگونه حکم تعلیق از خدمت را به چالش بکشد، با این استدلال که در گذشته به بسیاری از مقامات بلندپایه سفید پوست در پلیس بریتانیا اجازه داده شده است که تا پایان روند تحقیقات در پرونده هایی که علیه آنها مطرح بوده، در مقام خود باقی بمانند.

نهاد فرماندهی پلیس لندن اعلام کرده که در حال حاضر در این خصوص اظهارنظری نخواهد کرد.

علی دیزایی نیز در واکنش به این خبر گفت: "از اینکه دوباره به نیروی پلیس باز می گردم خوشحالم. من همیشه مایل بوده ام که یک افسر پلیس باشم و حالا قول می دهم که اعاده حیثیت کنم".

'زندان برایم جهنم بود'

آقای دیزایی پس از آنکه کارت خدمت در پلیس خود را دریافت کند، دو مرتبه رسما در استخدام نیروی پلیس خواهد بود.

آقای دیزایی در ماه مه امسال پس از سپری کردن ۱۵ ماه حبس از زندان آزاد شد. او می گوید که این دوران برای او مانند "جهنم" بوده است.

آقای دیزایی بار دیگر در سال ۲۰۱۲ به اتهام سوء رفتار در دادگاه حاضر خواهد شد.

یکی دیگر از اتهامات آقای دیزایی ایجاد اخلال در روند دادرسی از طریق طرح این ادعا بوده است که او قربانی حمله ای بوده که او در آن نقش تحریک کننده نداشته است.

آقای دیزایی در ماه ژوئن امسال درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه را طرح و ادعای بی گناهی کرد.

مطالب مرتبط