اعتراضات ضددولتی در سوریه همچنان ادامه دارد

سوریه حق نشر عکس AP
Image caption درگیری ها در شهر رستن در شمال دمشق امروز هم ادامه داشت

بر اساس گزارش ها، درگیری بین نیروهای امنیتی سوریه و معترضان ضدحکومتی در نقاطی در شهر رستن همچنان ادامه دارد.

هزاران نفر امروز جمعه، ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی در سراسر سوریه پس از برگزاری نماز جمعه به روال هفته های گذشته در شهرهای مختلف دست به تظاهرات ضد حکومتی زدند.

فعالان حقوق بشری می گویند که ظرف ۴ روز گذشته دست کم ۱۵ نفر در درگیری های شهر رستن کشته شده اند.

در همین حال رسانه های دولتی سوریه از کشته شدن ۷ سرباز ارتش این کشور خبر داده اند.

گزارش ها از شهر رستن حاکی از آن است که برخی از سربازانی که از ارتش سوریه خارج شده اند، برای حفاظت از جان غیرنظامیان با نیروهای ارتش درگیر شده اند.

میشل کیلو، یکی از فرماندهان سابق ارتش سوریه که اکنون از مخالفان دولت محسوب می شود، هشدار داده است که در صورت مسلح شدن معترضان، احتمال دارد که سوریه درگیر جنگ داخلی شود.

در همین حال از شهر حمص در مرکز سوریه نیز اخباری مبنی بر بروز درگیری های شدید بین نیروهای امنیتی و معترضان منتشر شده است.

همچنین برخی از فعالان حقوق بشری از کشته شدن یک غیرنظامی در شهر حماة خبر داده اند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در سوریه می گویند که اعتراضات صلح آمیزی که از شش ماه پیش علیه حکومت بشار اسد آغاز شده است، به تدریج خشن تر شده زیرا به گفته او معترضان در این مدت شاهد اصلاحات محسوسی در نظام سیاسی این کشور نبوده اند.

خبرنگار بی بی سی می گوید که این امر باعث شده است که برخی از نیروهای مخالف حکومت بشار اسد اکنون لزوم توسل به خشونت برای دستیابی به تغییرات اساسی در این کشور را مطرح کنند.

ناظران معتقدند نیروهای امنیتی و نظامی سوریه در مجموع نسبت به حکومت بشار اسد وفادار بوده اند، اما گروهی از نظامیانی که از ارتش خارج شده اند در اطراف شهر رستن در ۱۸۰ کیلومتری شمال دمشق اقدام به تشکیل گروههای کوچک کرده اند.

برخی از شهروندان شهر رستن به خبرگزاری رویترز گفته اند که در حدود هزار نفر از نیروهای سابق ارتش سوریه که از ارتش خارج شده اند به همراه گروهی دیگر از مخالفان حکومت، درگیر نبرد با نیروهای امنیتی این کشور هستند.

مطالب مرتبط