دیدار پاپاندرئو و سارکوزی برای نجات مالی یونان

یونان حق نشر عکس Reuters
Image caption سیاست های ریاضتی دولت یونان از محبوبیت چندانی برخوردار نیست

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان مرحله تازه گفت و گوهای خود با مقام های اروپایی را برای دریافت مرحله تازه کمک های مالی از سر گرفته است.

آقای پاپاندرئو روز جمعه در ورشو با رئیس شورای اروپا دیدن می کند و سپس به پاریس می رود تا با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه مذاکره کند.

همزمان، بازرسان بین المللی به آتن سفر کرده اند تا درباره پرداخت مرحله بعدی کمک های مالی به این کشور که هشت میلیارد یورو ارزش دارد، تصمیم گیری کنند.

مذاکرات دولت یونان با اتحادیه اروپا و نهادهای بین المللی با اعتراض های گسترده شهروندان این کشور همراه بوده است.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در آتن می گوید پاپاندرئو سعی خواهد کرد همکاران اروپایی خود را متقاعد کند که کشورش شروط تعیین شده برای اجرای سیاست های ریاضتی شدید را به اجرا گذاشته است.

اجرای این شروط که با اعتراض شهروندان یونان مواجه شده است، برای دریافت کمک های مالی بین المللی ضروری است. در غیر این صورت یونان از عهده بازپرداخت تعهدات مالی خود برنخواهد آمد.

آقای سارکوزی گفته است پس از دیدار روز جمعه با آقای پاپاندرئو راهبرد مشترک فرانسه و آلمان برای کمک به یونان را اعلام خواهد کرد.

نیمی از تولید اقتصادی منطقه یورو که ۱۷ عضو دارد به فرانسه و آلمان تعلق دارد.

سران منطقه یورو در ماه ژوئیه درباره بسته دوم کمک های مالی به یونان به توافق رسیدند ولی پس از آن یونان از انجام تعهدات اجرایی مربوط عقب افتاده و همین موضوع نگرانی از احتمال ورشکستگی این کشور را افزایش داده است.

یونان از تصویب طرح تقویت صندوق کمک به خروج از بحران حوزه یورو در پارلمان آلمان که پنجشنبه صورت گرفت، استقبال کرده است.

در چارچوب این طرح جدید، سهم آلمان در تامین پول صندوق مالی حوزه یورو از ۱۲۳ میلیارد یورو به ۲۱۱ میلیارد یورو افزایش خواهد یافت.

اما بسیاری از آلمانی ها با اعطای کمک مالی بیشتر به کشورهای بحران زده حوزه یورو مثل یونان مخالف هستند.

مطالب مرتبط