مدودف: پوتین از من محبوب‌تر است

دیمیتری مدودف حق نشر عکس na
Image caption دیمیتری مدودف، می‌گوید که پوتین از او محبوب‌تر است

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، گفته که نخست وزیرش، ولادیمیر پوتین هم از او محبوب‌تر و هم در اداره امور تواناتر است.

تصمیم هفته گذشته آقای پوتین برای به دست گرفتن دوباره مهم‌ترین پست اجرایی روسیه با انتقاد مخالفان دولت روبه‌رو شد. از همین رو آقای مدودف در گفتگوی خود با تلویزیون روسیه گفت که تصمیم آقای پوتین برای نامزد شدن در انتخابات به معنی این نیست که نتیجه رای‌گیری از هم اکنون روشن است.

آقای پوتین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ میلادی برای دو دوره متوالی رئیس جمهوری روسیه بود اما بعد از آن به دلیل موانع قانونی نمی‌توانست برای بار سوم رئیس جمهوری شود. به همین دلیل نخست وزیرش دیمیتری مدودف این پست را به دست گرفت و آقای پوتین نخست وزیر شد.

برای "نو کردن" دولت هم آقای مدودف قول داده که در صورت انتخاب آقای پوتین در دور آینده چهره‌های جدیدی به صحنه خواهند آمد.

آقای مدودف گفت: "این یک تغییر اساسی در دولت خواهد بود که چهره‌های جدیدی در کابینه حضور داشته باشند. این اصل به صورت اساسی مهم است."

رئیس جمهوری کنونی پیش از این با انتقاد از فضای سیاسی روسیه، آن را دچار "رکود" توصیف کرده بود. او حزب روسیه متحد، حزب موافق دولت را مسبب این عامل عنوان کرده بود و گفته بود که این فضا هم برای حزب حاکم و هم برای حزب رقیب مضر است.

با این حال حزب روسیه متحد از برنامه آقای پوتین برای انتخابات استقبال کرده و بر طبق آن، دیمیتری مدودف، سر لیست این حزب برای انتخابات پارلمانی خواهد شد و به این ترتیب به سمت نخست وزیری دست می‌یابد.

در گفتگویی که دیمیتری مدودف با تلویزیون روسیه داشته گفته که برنامه عوض کردن پست‌ها را او و ولادیمیر پوتین از سال‌ها قبل داشته‌اند اما بنا بوده که محبوبیت هر کدام از آنها که بیشتر بود برای انتخابات نامزد شود.

او گفت: "نخست وزیر پوتین الان بدون شک تواناترین سیاستمدار روسیه است و محبوبیتش هم به نحوی بالاتر است."

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید که آقای مدودف سعی دارد که بگوید او عروسک پوتین نیست که صندلی‌اش را برای چهار سال نگه داشته و حالا صندلی را به او تحویل می‌دهد.

این مصاحبه هم به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی چندان موثر نبوده و مردم روسیه نگاهشان به آقای مدودف همان است که انگار او عروسک آقای پوتین است.

ناظران می‌گویند احتمال اینکه آقای پوتین در انتخابات ماه مارس سال آینده میلادی در انتخابات برنده شود کم است.

بوریس نمتسوف، معاون نخست وزیر در زمان ریاست جمهوری بوریس یلتسین، که یک حزب ثبت نشده را رهبری می‌کند پیش‌بینی کرده که کشورش با "فساد سیاسی بزرگی" روبه‌رو خواهد شد.

اما آقای مدودف اصرار دارد که رئیس جمهوری آینده همان کسی خواهد بود که مردم روسیه به او رای داده‌اند.

مطالب مرتبط