قاتل فرماندار پنجاب پاکستان به مرگ محکوم شد

حق نشر عکس Reuters (audio)
Image caption فرماندار پنجاب در ماه ژانویه هنگامی که در یک مرکز خرید شهر اسلام آباد از اتومبیل پیاده می شد، هدف گلوله مالک ممتاز حسین قادری قرار گرفت و کشته شد

یک دادگاه پاکستان، افسر پلیسی را که محافظت از سلمان تاثیر، فرماندار مقتول ایالت پنجاب را بر عهده داشت، در قتل آقای تاثیر مقصر شناخته و او را به مرگ محکوم کرده است.

فرماندار پنجاب در ماه ژانویه هنگامی که در یک مرکز خرید شهر اسلام آباد از اتومبیل پیاده می شد، هدف گلوله مالک ممتاز حسین قادری قرار گرفت و کشته شد.

سلمان تاثیر از پرنفوذترین ترین سیاستمداران پاکستان و عضو سرشناس حزب مردم، مهمترین حزب در دولت ائتلافی پاکستان، بود. وی از متحدان نزدیک آصف علی زرداری، رئیس جمهوری این کشور محسوب می شد.

مالک ممتاز حسین قادری اتهام قتل را پذیرفته و گفته بود فرماندار پنجاب را به این دلیل کشت که از اصلاح قانون بحث انگیز مربوط به کفرگویی حمایت کرده بود.

مخالفان این قانون می گویند که می توان از آن برای آزار و اذیت پیروان اقلیت های دینی استفاده کرد.

ترور سلمان تاثیر، باعث تفرقه در جامعه پاکستان شد؛ کشته شدن او بسیاری از پاکستانی ها را عزادار کرد اما بسیاری نیز از آن خشنود شدند و آقای قادری را قهرمان خواندند.

سلمان تاثیر پیش از مرگ درخواست بخشودگی یک زن مسیحی را کرده بود که در ارتباط با کفرگویی و اهانت به حضرت محمد به مجازات مرگ محکوم شده بود.

پرونده این زن باعث شد موضوع قوانین ضد کفرگویی و شدت مجازات های در نظر گرفته شده برای این جرم، به طور گسترده مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی قرار بگیرد.

محاکمه مالک ممتاز حسین قادری در زندانی در راولپندی برگزار شد و خبرنگاران در آن حضور نداشتند.

شجاع الرحمان، وکیل مدافع آقای قادری به خبرگزاری فرانسه گفت: "دادگاه حکم مرگ را برای او صادر کرد."

بعد از اعلام حکم دادگاه، دهها نفر که بیرون زندان جمع شده بودند، شعارهایی به طرفداری از ممتاز قادری سر دادند.

به گزارش رویترز، یکی از این افراد فریاد می زد: "با تنبیه یک ممتاز قادری، هزار ممتاز قادری دیگر ایجاد خواهید کرد."

آقای قادری حق تقاضای تجدید نظر در حکم دادگاه را دارد.

خبرنگاران می گویند که طی چند سال اخیر، مجازات مرگ به ندرت اجرا شده است.

مطالب مرتبط