هشدار امنیتی به آمریکاییان در پی مرگ العولقی

انور العولقی، از رهبران القاعده در یمن بود حق نشر عکس AFP
Image caption انور العولقی متولد ایالت نیومکزیکو، در هفت سالگی آمریکا را ترک کرده بود ولی در جوانی به این کشور بازگشت و از دانشگاه کلورادو مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی عمران دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت

در پی کشته شدن انور العولقی، از رهبران ارشد القاعده در یمن، وزارت خارجه ایالات متحده، نسبت به احتمال افزایش حملات 'ضد آمریکایی' در سراسر جهان هشدار داد.

وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه اول اکتبر (نهم مهر) اعلام کرد که همزمان با کشته شدن آقای العولقی، ضریب هشدار علیه منافع آمریکا در سراسر جهان افزایش یافته و مرگ این رهبر القاعده ممکن است انگیزه ها برای انتقامجویی علیه آمریکایی ها را تقویت کند.

این هشدار وزارت خارجه آمریکا مشابه همان هشداری است که چند ماه پیش و پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده در ابیت آباد پاکستان، منتشر شد.

وزارت دفاع یمن، روز جمعه گذشته اعلام کرد که انور العولقی، که از او به عنوان یکی از رهبران شبکه القاعده یمن نام برده می شود، هدف یک حمله هوایی قرار گرفته و همراه با تعدادی از همراهان خود کشته شده است.

تشکیلات القاعده در یمن یکی از فعال ترین شاخه های این شبکه در منطقه محسوب می شود.

انور العولقی متولد ایالت نیومکزیکو، در هفت سالگی آمریکا را ترک کرده بود ولی در جوانی به این کشور بازگشت و از دانشگاه کلورادو مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی عمران دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت.

او پیش آن که در سال ۲۰۰۲ میلادی برای همیشه آمریکا را ترک کند، وارد دوره دکترای دانشگاه جورج واشنگتن شد و امام جماعت مسجدی، واقع در ایالت ویرجینیا بود.

از وی در آن دوران، به عنوان یک روحانی جوان و میانه رو یاد می شد که با دیدگاه اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکه القاعده، مخالف بود.

آنچه این عضو ارشد القاعده را از سایر همفکرانش که در حملات هوایی کشته شده اند متمایز می کند، تابعیت ایالات متحده وی است و این که کاخ سفید به طور مشخص دستور کشتن یا دستگیری او (به عنوان یک شهروند آمریکایی) را صادر کرده بود.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، در ماه ژوئیه سال جاری وقتی که در افغانستان از "شکست استراتژیک قریب الوقوع" شبکه القاعده صحبت می کرد، بر دستگیری یا کشتن دو نفر تاکید کرد: ایمن الظوهری، رهبر جدید القاعده و انور العولقی که باراک اوباما او را رهبر عملیات برون مرزی گروه القاعده در شبه جزیره عربستان خواند.

حق نشر عکس AFP
Image caption طی دو سال گذشته، حداقل ۲۰ تن از مقام های ارشد القاعده از جمله رهبر آن اسامه بن لادن توسط کماندوهای آمریکایی یا در بمباران هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در پاکستان، سومالی یا یمن کشته شده اند

اگر چه آقای العولقی در پیام های ویدیوی متعددی که در شبکه یوتیوب منتشر می کرد، به طرفدارانش می گفت که برای کشتن آمریکایی ها منتظر فتوا نشوند اما گروه های مدافع حقوق بشر مهم در آمریکا هدف قرار گرفتن وی را محکوم کرده اند.

یک شهروند دیگر آمریکایی در میان کشته شدگان

بنابر گزارش ها، در میان کشته شدگان حمله هوایی روز جمعه در خاشف (۱۴۰ کیلومتری شرق صنعا) یک آمریکایی پاکستانی تبار به نام سمیر خان هم وجود داشته که از او به عنوان موسس و مدیر راه اندازی وبسایت تبلیغی القاعده در فضای اینترنت یاد می شود.

همچنین گزارش هایی درباره کشته شدن عبدالله حسن عسیری، اهل عربستان سعودی منتشر شده است. آقای عسیری که تنها ۲۹ سال سن داشت، در گزارش های امنیتی آمریکا به عنوان مسئول تهیه و ارسال بسته های انفجاری به آمریکا معرفی شده است. نظیر آنچه آبان ماه سال گذشته، در دو چاپگر ارسالی به آمریکا در فرودگاه های دوبی و بریتانیا کشف شد.

مرگ العولقی و ناآرامی های یمن

دولت یمن، که نیروهای نظامی اش در ترتیب دادن این حمله هوایی با آمریکا همکاری کردند، از تکرار اظهارات کاخ سفید درباره کناره گیری علی عبدالله صالح، انتقاد کرد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که کشته شدن العولقی تاثیری بر رویکرد کاخ سفید مبنی بر محکومیت سرکوب مخالفان دولت در یمن ندارد و آمریکا همچنان خواهان کنار رفتن علی عبدالله صالح از سمت رئیس جمهوری یمن است.

همزمان عبدو الجنادی، معاون وزیر اطلاع رسانی یمن به خبرگزاری رویتر گفته که آمریکایی ها حتی برای کسانی که با آنها همکاری می کنند، احترام قایل نیستند."

مرگ آقای العولقی و یک شهروند آمریکایی دیگر در جریان حمله هوایی هواپیماهای بدون سرنشین امریکا، در داخل این کشور هم با واکنش های انتقادی همراه بوده است.

برخی از سیاستمداران آمریکایی می گویند آمریکا نباید بر "حذف فیزیکی رهبران القاعده" بدون دادن فرصت محاکمه به این افراد، تاکید کند.

برنامه دستگیری یا کشتن مقام های ارشد القاعده و گروه های طرفدار آن پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ توسط دولت جورج بوش به راه افتاد، اما به گفته ناظران، دولت باراک اوباما این برنامه را گسترش داده و بیشتر بر به قتل رساندن این افراد تاکید دارد تا دستگیری آنها.

طی دو سال گذشته، حداقل ۲۰ تن از مقام های ارشد القاعده از جمله رهبر آن اسامه بن لادن توسط کماندوهای آمریکایی یا در بمباران هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در پاکستان، سومالی یا یمن کشته شده اند.

برخی از نهادهای حقوق بشری آمریکا هم به این اقدام کاخ سفید معترضند.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در آوریل ۲۰۱۰ با ارسال نامه ای به آقای اوباما فرمانش مبنی بر گسترش فهرست تروریست های خطرناک را "نابخردانه" و "غیرقانونی" توصیف کرد.

فهرستی که آقای العولقی هم در آن قرار داشت.

این سازمان هشدار داد: "اگر ایالات متحده این اختیار را برای خود قائل شود که علیه دشمنانش در سراسر جهان به قوه قهریه متوسل شود و از هواپیماهای بدون سرنشین یا ابزارهای دیگر استفاده کند، کشورهای دیگر نیز این عمل را قابل توجیه خواهند دانست. این چشم انداز که دولت های خارجی دشمنان خود را در کشورهای خود یا کشورهای متحد ما تعقیب کنند و بکشند انزجار آور است."

مطالب مرتبط