هزاران نفر در حال گریختن از شهر سرت هستند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هزاران نفر از اهالی شهر سرت در لیبی با استفاده از فرصتی که برقراری آتش بس موقت به آنها داده در حال فرار از این شهر هستند.

مردم شهر سرت، وسایل مورد نیازشان را بار خودروهایشان کرده‌اند و برای خروج از شهر پشت ایست‌های بازرسی صف کشیده‌اند.

شهر سرت، زادگاه معمر قذافی، رهبر برکنارشده لیبی، در کنار شهر بنی‌ولید یکی از دو پایگاه مهمی است که هنوز در اختیار هواداران آقای قذافی است و به کنترل نیروهای وابسته به شورای ملی انتقالی در نیامده است.

مقام های دولت انتقالی لیبی می‌گویند با برقراری آتش‌بس موقت پیش از حمله نهایی به این شهر به ساکنان غیرنظامی آن اجازه خروج داده‌اند.

در همین حال گروهی از صلیب سرخ جهانی که وارد شهر سرت شده‌اند با وخیم توصیف کردن وضعیت انسانی در این شهر از نیاز فوری به امداد پزشکی خبر داده‌اند.

'گلوله‌باران بی‌هدف'

حق نشر عکس AFP
Image caption مردم شهر سرت، وسایل مورد نیازشان را بار خودروهایشان کرده‌اند و برای خروج از شهر پشت ایست‌های بازرسی صف کشیده‌اند

شمار زیادی خودروی شخصی، اتوبوس و وانت، پر از لوازم زندگی درحال خارج شدن از شهر سرت هستند و ساکنان در حال گریز می‌گویند که وضعیت بسیار وخیم است، آب و برقی در کار نیست و مواد غذایی نایاب شده است.

احمد حسین، از ساکنان سرت که به همراه همسر و دو فرزندش در حال فرار از شهر است، به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: "ما به دلیل گلوله‌باران شهر نمی‌توانیم در خانه‌هایمان بمانیم. مجبوریم شهر را ترک کنیم."

علی، یکی دیگر از ساکنان سرت می‌گوید که او و خانواده‌اش از شهر خارج می‌شوند چون "بین بمباران ناتو و گلوله‌ باران مخالفان گیر افتاده اند."

او به خبرگزاری فرانسه گفت: " بمباران‌های ناتو به خصوص بی‌هدف است و بیشتر اوقات خانه‌های مسکونی را می‌زنند."

کمیته صلیب سرخ جهانی می‌گوید تاکنون حدود ده‌هزار نفر از شهر سرت گریخته‌اند که دست کم یک‌سوم از آنها در بیابان های اطراف شهر چادر زده‌اند و نمی‌خواهند خیلی از خانه‌هایشان دور شوند.

کمبود اکسیژن

به گفته صلیب سرخ در داخل شهر مردم در بیمارستان‌ها به دلیل کمبود اکسیژن و سوخت در حال جان دادن هستند.

یک گروه از صلیب سرخ روز شنبه با گرفتن تضمین امنیتی از هر دو طرفِ درگیر توانست وارد سرت شود و از بیمارستان ابن‌سیما بازدید کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته صلیب سرخ در داخل شهر مردم در بیمارستان‌ها به دلیل کمبود اکسیژن و سوخت در حال جان دادن هستند

در بیانیه صلیب سرخ آمده است: "بیمارستان با انبوه مراجعان روبه‌رو است. دارو و مایحتاج درمانی روبه پایان است و نیاز بسیار فوری به اکسیژن وجود دارد. از همه مهم‌تر منابع آب است که آسیب دیده‌اند."

سرگروه تیم اعزامی صلیب سرخ به شهر سرت به خبرگزاری فرانسه گفت که در زمان حضور آنها چندین راکت به داخل محوطه بیمارستان اصابت کرده است.

هشام خضراوی همچنین گفت: "ما شاهد آتش‌باران بی‌هدف بودیم. من نمی دانم از کدام طرف شلیک می‌شد."

از زمان آغاز حمله نیروهای شورای ملی انتقالی به شهر سرت، هواداران قذافی با تمام قوا در حال مقاومت هستند.

روز جمعه (۳۰ سپتامبر) نیروهای شورای انتقالی فرودگاه سرت را به کنترل خود در آوردند.

نیروهای وابسته به این شورا از شرق و غرب لیبی در حال حرکت به سوی شهر سرت هستند تا دست به حمله‌ای هماهنگ علیه هواداران سرهنگ قذافی در این شهر بزنند.

مطالب مرتبط