پلیس نیویورک ۷۰۰ معترض جنبش 'اشغال وال‌استریت' را بازداشت کرد

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption جنبش اعتراضی 'اشغال وال‌استریت' به طمع‌ورزی شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی در آمریکا اعتراض دارد

پلیس نیویورک بیش از ۷۰۰ نفر از اعضای جنبش اعتراضی "اشغال وال‌استریت" را هنگام عبور از روی پل بروکلین در این شهر بازداشت کرده است.

دستگیرشدگان بخشی از گروهی بزرگتر بودند که بعد از دو هفته تجمع در برابر وال‌استریت، مرکز مالی و تجاری نیویورک، قصد داشتند از روی پل بروکلین عبور کنند.

در هنگام عبور از این پل شماری از معترضین وارد راه عبور خودروها از روی پل شدند که واکنش شدید پلیس نیویورک و دستگیری صدها نفر از آنها به دلیل برهم زدن نظم عمومی را به دنبال داشت.

گروه "اشغال وال‌استریت" که به طمع‌ورزی شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی در آمریکا اعتراض دارد، می‌گوید که از حقوق ۹۹ درصد از مردم آمریکا در برابر یک درصد از طبقه مرفه و ثروتمند دفاع می‌کند.

این گروه در فراخوانی خواهان "سرازیر شدن" ۲۰ هزار نفر در روز ۱۷ سپتامبر به بخش جنوبی منهتن و ماندن آنها به مدت چند ماه در آنجا شده بود. وال استریت، بازار بورس نیویورک در این منطقه واقع شده است.

در پی این فراخوان صدها نفر در پارک زاکوتی، که ملکی شخصی در نزدیکی وال استریت است، تجمع کردند.

یک سخنگوی پلیس به خبرگزاری رویترز گفت که دستگیری‌ها "بعد از چند بار هشدار پلیس به معترضان برای ماندن در پیاده روی پل" صورت گرفت.

این سخنگوی پلیس گفت: "بعضی از آنها گوش کردند و به پیاده رو رفتند. بقیه وارد خیابان شدند و بعد از آن دستگیر شدند."

به گفته پلیس بسیاری از دستگیرشدگان بعد از مدت کوتاهی آزاد شدند.

از سوی دیگر تعدادی از معترضین می‌گویند که پلیس به آنها اجازه ورود به خیابان را داده و آنها را برای عبور از پل اسکورت کرده است. اما بعد از آن پلیس آنها را محاصره کرده و دستگیری‌ها آغاز شده است.

رابرت کامیسو، یکی از معترضین به بی‌بی‌سی گفت: "اعتراض ما علیه پلیس نیویورک نیست. اعتراض ۹۹ درصد از مردم به یک درصدی است که قدرتی بیش از حد در اختیار دارند."

او می گوید: "ما هرج‌ومرج‌طلب نیستیم. ما شرور نیستیم. من یک مرد ۴۸ ساله هستم. تنها یک درصد از طبقه بالادستی، ۵۰ درصد از ثروت آمریکا را در اختیار دارد."

هنری جیمز فری، یکی دیگر از معترضین گفت: "این منصفانه نیست که دولت ما به جای مردم از شرکت‌های بزرگ حمایت می‌کند."

مطالب مرتبط