صدها نفر از معترضان آمریکایی بازداشت شدند

بیش از ۷۰۰ نفر از معترضان به سیاست‌های اقتصادی وال‌استریت ،مرکز بورس نیویورک، که در این شهر تظاهرات کرده بودند، بازداشت شدند.

بعد از آنکه تظاهرات معترضان از وال‌استریت در منطقه منهتن به منطقه بروکلین در شهر نیویورک کشیده شد، پلیس بازداشت‌ها را شروع کرد.

پلیس می‌گوید که دلیل بازداشت‌ها آن بوده که تظاهرات کنندگان ترافیک را در این شهر پر تردد مختل کرده بودند.

خبرنگاران تعداد تظاهرکنندگان را حدود دوهزار نفر تخمین زده بودند.

تظاهر کنندگان به دعوت جنبشی به خیابان آمده بودند که نام خود را "اشغال وال استریت" گذاشته‌اند. آنها گروهی از کسانی هستند که با کاپیتالیسم مخالفند.

این گروه از دو هفته پیش با جمع شدن در نزدیکی وال استریت و دعوت از مردم برای پیوستن به آنها، قصد داشتند مطالبات خود را به گوش دولتمردان برسانند. خواسته‌هایی که گستردگی آنها از بیمه تامین اجتماعی هست تا پایان بخشیدن به جنگ‌های آمریکا در جهان و ایجاد شغل برای جوانان. آنچه که این خواسته‌های گوناگون را به هم وصل کرده، این است که این گروه‌ها اعتقاد دارند مدیران مالی در وال استریت هستند که مسبب همه این مشکلات هستند.

رویترز به نقل از یک افسر پلیس گزارش داده بعد از آنکه پلیس "چندبار" از تظاهر کنندگان خواسته که پیاده رو را ترک نکنند، شروع به دستگیر کردن آنها کرده است. کاری که به گفته پلیس موجب بند آمدن مسیر تردد اتومبیل‌ها روی پل بروکلین شده بود.

از سوی دیگر عده‌ای از تظاهرکنندگان هم گفته‌اند که پلیس به آنها اجازه داده بود تا به سواره‌رو بیایند و پلیس دور آنها را گرفته بود. اما ناگهان شروع به بازداشت آنها کردند.

یکی از تظاهرکنندگان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته "این عادلانه نیست که پلیس به جای مردم از شرکت‌های بزرگ حمایت می‌کند."

کسانی که این تظاهرات را برنامه‌ریزی کرده‌اند، از مردم خواسته‌اند تا مانند مردم مصر در همان نزدیکی وال استریت خیمه بزنند تا به نتایج خود برسند. کاری که نمونه دیگرش در پایتخت اسپانیا روی داده بود. چند صدتایی از آنها هم الان بیش از دو هفته است که در جایی نزدیک به وال استریت چادر زده‌اند.

آنها معتقدند که پول ۹۹ درصد از مردم را یک درصد از جامعه در اختیار دارند و زندگی بقیه را در دست گرفته‌اند.

جیسون یکی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی به خبرنگار رویترز گفت: "مردم دارند متوجه می‌شوند که ما همه یکی هستیم و این دولت است که علیه ماست. آنها این طور عمل می‌کنند که ما را از هم جدا می‌کنند ما در این جنبش می‌خواهیم بگوییم که ما همه یکی هستیم."

هفته گذشته پلیس هشتاد نفر از معترضان را بازداشت کرده بود. بعد از آن یک فیلم ویدیویی در اینترنت منتشر شد که یک مامور پلیس نیویورک را نشان می‌داد که به سوی یکی از معترضان گاز فلفل اسپری می‌کرد. یکی دیگر از کسانی که در تظاهرات شرکت کرده بود گفت: "ما اینجا هستیم تا بر ضد آن مامور پلیسی که به صورت وحشیانه با گاز خردل به سوی چندتایی از ما حمله کرد اعتراض کنیم."

این گروه از مردم شهرهای دیگر آمریکا هم دعوت کرده‌اند تا برای عوض کردن برخی از مناسبات اقتصادی و سیاسی به خیابان‌ها بروند. از آن جمله دعوت‌هایی است که از مردم بوستون و واشنگتن شده است. در واشنگتن، سازمان‌دهندگان از مردم خواسته‌اند بر ضد لابی‌گرهای سیاسی به خیابان‌ها بروند. دعوتی که در هفته اول با استقبال چندانی از سوی پایتخت نشینان آمریکایی روبه‌رو نشد.