تبرئه دو متهم در قتل دانشجوی بریتانیایی در ایتالیا

آماندا ناکس در دادگاه حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم ناکس اصلا به 26 سال حبس محکوم شده بود

آماندا ناکس و رافائل سولچیتو در پی درخواست تجدید نظر، از قتل مردیت کرشر دانشجوی بریتانیایی در پروجیای ایتالیا تبرئه شده اند.

خانم ناکس، ۲۴ ساله و دوست پسر او آقای سولچیتو، ۲۷ ساله، تقریبا چهار سال را در زندان گذرانده اند. آنها در قتل سال ۲۰۰۷ یک دانشجوی ۲۱ ساله اهل کولسدون، واقع در جنوب لندن، مجرم شناخته شده بودند.

خانم ناکس که آمریکایی است هنگام شنیدن حکم تجدید نظر توسط قاضی با صدای بلند می گریست.

خانواده خانم ناکس گفتند که "او برای چهار سال به خاطر جرمی که مرتکب نشده بود رنج کشید."

با این حال قاضی محکومیت خانم ناکس در ارتباط با تهمت زدن به پاتریک دیا لومومبا، صاحب یک میکده، به عنوان قاتل مردیت کرشر را لغو نکرد.

او حکم مجازات را سه سال تعیین کرد، مجازاتی که خانم ناکس تاکنون تحمل کرده است.

دیانا خواهر خانم ناکس پس از صدور حکم تجدید نظر درحالی که بیرون دادگاه ایستاده بود چنین گفت: "ما از دادگاه سپاسگزاریم که شهامت جستجوی حقیقت و لغو این محکومیت را داشت."

او گفت که "کابوس خانم ناکس" اکنون تمام شده و خواستار محترم ماندن حریم خصوصی خانواده اش برای پشت سر گذاشتن "این مخمصه وحشتناک" شد.

کارلو دلا ودووا، وکیل خانم ناکس، نیز پس از صدور این حکم گفت این پرونده "هیچ برنده ای" ندارد و دادگاه تجدید نظر "یک اشتباه را تصحیح کرده است."

او به بی بی سی گفت: "مردیت از دوستان آماندا بود - هرگز نباید این مساله را فراموش کنیم. باید اندوه همه خانواده ها را درک کنیم."

فرانچسکو پدر آقای سولچیتو گفت که او پس از شنیدن حکم "به خود اجازه اشک ریختن داده است."

او درباره خانم کرشر گفت: "خاطره او در ذهن ما گرم خواهد بود. مایل بودم با بستگانش هم صحبت کنم زیرا آنها دخترشان را به شکل بی رحمانه ای از دست داده اند. اما من امشب پسرم را پس گرفتم."

اعتراضات

صدها نفر در خیابان های اطراف دادگاه تجمع کرده بودند که شماری از آنها با شنیدن حکم تازه، فریاد "خجالت" سر کشیدند و سایرین به شادمانی پرداختند.

آرلین مادر خانم کرشر دادگاه را بدون اظهار نظر ترک کرد. خانواده کرشر پیشتر گفته بود که یک روز پس از حکم تجدید نظر در یک کنفرانس خبری اظهار نظر خواهد کرد.

پیشتر در روز دوشنبه، خانم ناکس که مجازات ۲۶ سال زندان را سپری می کرد، فرصت یافت در بیانیه ای از خود دفاع کند. او در دادگاه که آکنده از جمعیت بود گفت که "با زندگی اش هزینه" این پرونده را می پردازد.

این دختر آمریکایی درحالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود به زبان روان ایتالیایی گفت: "من نکشتم، من تجاوز نکردم، من دزدی نکردم. من آنجا [در صحنه قتل] نبودم."

او افزود: "می خواهم به خانه ام برگردم. می خواهم به زندگی ام برگردم. نمی خواهم مجازات شوم. نمی خواهم زندگی ام و آینده ام به خاطر کاری که نکرده ام از من گرفته شود، چون من بی گناهم."

آقای سولچیتو دوست پسر سابق خانم ناکس که در دادگاه اولیه به ۲۵ سال حبس محکوم شده بود در بیانیه ای به دادگاه گفت که این ماجرا برایش یک "کابوس" بوده است و گفت که ادعاها علیه او "کاملا نادرست" بوده است.

دادستان ها گفته بودند که اگر حکم دادگاه اولیه لغو شود بار دیگر درخواست تجدید نظر خواهند داد. آنها خواستار تشدید مجازات خانم ناکس و آقای سولچیتو به حبس ابد شده بودند.

مردیت کرشر و آماندا ناکس در خانه ای مشترک در پروجیا زندگی می کردند که خانم کرشر به قتل رسید. او از دانشگاه لیدز یک سال انتقالی گرفته بود. خانم ناکس اهل شهر سیاتل آمریکاست.

دادستان ها گفتند که مردیت کرشر در یک بازی جنسی بی رحمانه که به خطا رفت به قتل رسید. گلوی او شکافته و به او تعرض شده بود.

یک شخص سوم به نام رودی گود، ۲۴ ساله، در محاکمه ای جداگانه در قتل خانم کرشر مقصر شناخته شد و ۳۰ سال حبس گرفت.

محکومیت او در دادگاه تجدید نظر ابقا شد اما مجازاتش به ۱۶ سال تخفیف یافت.

مطالب مرتبط