درگیری در شرق عربستان سعودی

حق نشر عکس Reuters (audio)
Image caption ملک عبدالله، پادشاه عربستان طی این سال ها، تلاش کرده تا شکیبایی و تسامح مذهبی بیشتری را در کشور اشاعه دهد.

وزارت کشور عربستان سعودی با انتشار بیانیه ای از مجروح شدن ۱۴ نفر در جریان درگیری ها در شهر عوامیه در استان قطیف درشرق این کشورخبر داده است.

براساس این گزارش گفته شده که نا آرامی های روز دوشنبه ( سوم اکتبر) در شهر قطیف به تحریک یک کشور خارجی صورت گرفته ، البته جزییاتی در این باره ارائه نشده است.

اقلیت شیعه در شرق عربستان ساکن هستند و این منطقه در اوایل سال جاری صحنه اعتراضاتی بوده است.

به گزارش رسانه های دولتی هشت نفر از نیروهای امنیتی هم در جریان این درگیری ها مجروح شدند.

عربستان نگران سرایت ناآرامی های منطقه به این کشور به خصوص به مناطق شیعه نشین همجوار با بحرین است که بیشتر ذخایر نفت خام این کشور را در خود جای داده است.

پیشترمقام‌های عربستان گفته بودند نیروهای امنیتی از ابزارهای لازم برای مقابله با تلاش های اخلال گرایانه در نظم عمومی استفاده خواهند کرد.

وزارت کشور عربستان هم گفته است راهپیمایی و تحصن، مغایر با شریعت اسلامی و ارزش ها و سنت های این کشور است.

در عربستان سعودی ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت شیعه هستند و مدت هاست شکایت دارند که به عنوان شهروند دسته دوم با آنها رفتار می شود.

بخش عمده مردم عربستان، وهابی هستند و شیعیان در این کشور به رسمیت شناخته نمی شوند.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان طی این سال ها، تلاش کرده تا شکیبایی و تسامح مذهبی بیشتری را در کشور اشاعه دهد.

عربستان سعودی یکی از بزرگ‌ترین تولید کنند‌گان نفت است و کنترل بیش از یک پنجم منابع نفت ‌خام دنیا را در اختیار دارد و بروز ناآرامی در این کشور می تواند به آشفتگی در بازار نفت منجر شود.

عربستان یکی از متحدان کلیدی غرب به خصوص آمریکا در منطقه است.

مطالب مرتبط