طرح پوتین برای انسجام بیشتر جمهوری های شوروی سابق

حق نشر عکس AFP
Image caption پوتین نامزد حزب حاکم در انتخابات آینده ریاست جمهوری است

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه به منظور ایجاد انسجام بیشتر بین جمهوری های شوروی سابق، گفته است که باید از الگوی اتحادیه اروپا استفاده شود.

آقای پوتین که نامزد حزب حاکم در انتخابات آینده ریاست جمهوری خواهد بود، در مقاله ای پیشنهاد اتحادیه ای موسوم به " اتحادیه اروپا- آسیا" ر ا داده است.

به گفته آقای پوتین چنین اتحادیه ای می تواند به یکی از مراکز جهانی قدرت بدل شود و ساختار سیاسی و اقتصادی جهان را تغییر بدهد.

نخست وزیر روسیه گفته است که مقدمات ایجاد چنین اتحادیه ای قبلا فراهم شده و کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان به همکاری های نزدیک اقتصادی دست زده اند.

آقای پوتین گفته است هدف از این پیشنهاد بازسازی و احیای اتحاد شوروی نیست. بلکه هدف از" اتحادیه اروپا- آسیا" انسجام بیشتر براساس ارزش های جدید اقتصادی، سیاسی زمان حاضر است.

به گفته نخست وزیر روسیه اتحادیه پیشنهادی او در کنار سایر عناصر کلیدی و ساختارهای منطقه ای نظیر اتحادیه اروپا، آمریکا، چین و سازمان همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوسیه فعالیت خواهد کرد.

روسیه مدتهای مدیدی است که خواستار همکاری بیشتر بین جمهوری های شوروی سابق است. اما تلاش های اولیه این کشور در این مورد به دلیل تفاوت های اقتصادی بین این کشورها با شکست روبرو شده است.

بسیاری از چمهوری های شوروی سابق نسبت به اهداف روسیه در مورد ایجاد چنین اتحادیه ای تردید دارند.

ویکتور یونوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین که در مقایسه با رئیس جمهوری پیشین این کشور به روابط نزدیک با روسیه تمایل دارد، هم همکاری نزدیکتر با اتحادیه اروپا را ترجیح می دهد.

رئیس جمهوری اوکراین ماه گذشته ادعا کرد که روسیه در تلاش است تا اوکراین را به اردوگاه روسیه، بلاروس و قزاقستان بکشاند. او گفت که تسلیم فشارهای روسیه نخواهد شد.

حتی توافقات روسیه با متحد نزدیکش بلاروس دچار تنش شده است. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، که کشورش دچار بحران های اقتصادی است در مقابل فشارهای مسکو مقاومت کرده است.

مطالب مرتبط