روسیه از قطعنامه شورای امنیت در محکومیت دولت سوریه حمایت نمی کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption روسیه در این باره که این قطعنامه را وتو خواهد کرد یا نه اظهار نظری نکرده است

روسیه گفته است از پیش نویس قطعنامه ای که قرار است امروز در محکومیت سوریه در شورای امنیت سازمان ملل ارائه شود، حمایت نمی کند.

در همین رابطه گنادی گاتیولوف، معاون وزیر خارجه روسیه در مخالفت با این قطعنامه گفته است که در آن به مداخلات نظامی خارجی در سوریه اشاره ای نشده و همچنین گفته نشده که باید به امور داخلی سوریه احترام گذاشته شود.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین گفته است مذاکره درباره موارد پیشنهادی روسیه به نتیجه ای نرسیده است.

روسیه در این باره که در صورت رای گیری درباره این قطعنامه در شورای امنیت آن را وتو خواهد کرد، یا نه اظهار نظری نکرد.

در همین حال فرانسه در واکنش به گزارش سازمان عفو بین الملل که در آن گفته بود حکومت سوریه فعالان مخالف را که در خارج از سوریه اقامت دارند، مورد آزارو اذیت قرار می دهد، هشدار داده که این کشور چنین چیزی را علیه مخالفان حکومت بشار اسد تحمل نخواهد کرد.

فرانسه این هشدار را پس از آن داد که رسانه ها در گزارش هایی اعلام کردند که گروهی از فعالان ضد دولتی سوریه در پاریس مورد اذیت و آزار قرار گرفتند.

سازمان عفو بین الملل به نقل از فعالان سوری مقیم خارج گفته است که کارکنان سفارتخانه های این کشور آنان را ارعاب و تهدید کرده اند.

در همین حال، مقامات سوریه به اقدامات تلافی جویانه علیه بستگان مخالفان حکومت در خارج متهم شده اند.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی به وضعیت ۳۰ فعال در هشت کشور در اروپا ، شمال و جنوب آمریکا اشاره کرده که به طور منظم از سوی مقامات سفارت سوریه و افرادی که گفته می شود وابسته به سفارت هستند، مورد آزارو اذیت قرار گرفته اند.

در این گزارش همچنین آمده است بستگان این افراد که در داخل سوریه زندگی می کنند هم ظاهرا در معرض آزار و اذیت دولت سوریه قرار گرفته و در مواردی بازداشت شده و تحت شکنجه قرار گرفتند.

بعضی از فعالان مخالف حکومت سوریه گفته اند که مستقیما از سوی مقامات سفارت سوریه مورد تهدید قرار گرفتند.

مطالب مرتبط