عفو بین الملل: دولت سوریه مخالفان خود را در خارج از این کشور آزار می‌دهد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اعتراضات گسترده علیه دولت بشار اسد از شش ماه پیش در سوریه آغاز شده است

یک گروه بین المللی مدافع حقوق بشر گفته است حکومت سوریه فعالان مخالف را که در خارج از این کشور اقامت دارند مورد آزار و اذیت قرار می دهد.

سازمان عفو بین الملل به نقل از فعالان سوری مقیم خارج گفته است که کارکنان سفارتخانه های این کشور آنان را ارعاب و تهدید کرده اند.

درهمین حال، مقامات سوریه به اقدامات تلافی جویانه علیه بستگان مخالفان حکومت در خارج متهم شده اند.

رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه هم بار دیگر از دولت سوریه انتقاد کرده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی به وضعیت ۳۰ فعال در هشت کشور در اروپا ، شمال و جنوب آمریکا اشاره کرده که به طور منظم ازسوی مقامات سفارت سوریه و افرادی که گفته می شود وابسته به سفارت هستند، مورد آزارو اذیت قرار گرفته اند.

در این گزارش همچنین آمده است بستگان این افراد که در داخل سوریه زندگی می کنند هم ظاهرا در معرض آزار و اذیت دولت سوریه قرار گرفته و در مواردی بازداشت شده و تحت شکنجه قرار گرفتند.

بعضی از فعالان مخالف حکومت سوریه گفته اند که مستقیما از سوی مقامات سفارت سوریه مورد تهدید قرار گرفتند.

نعیمه درویش که با ایجاد یک صفحه در فیس بوک خود خواستار برگزاری اعتراضاتی در مقابل سفارت سوریه در سانتیاگو، پایتخت شیلی شده بود به سازمان عفو بین الملل گفته است یکی از مقامات ارشد سفارت مستقیما با او تماس گرفت و خواست شخصا به ملاقاتش برود.

خانم درویش می گوید :" زمانی که با این مقام سوری دیدار کردم، به من گفت که در صورت ادامه مبارزه علیه دولت سوریه، دیگر اجازه بازگشت به کشورم را نخواهم داشت."

این نهاد بین المللی از کشورهای مختلف خواسته است تا اقدامات شدیدتری را علیه سفارتخانه های سوریه به اتهام آزار و اذیت فعالان مخالف دولت سوریه به اجرا بگذارند.

درخواست برای اعتراضات صلح آمیز

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر آمریکا در سوریه بار دیگر از دولت خواسته به سرکوب معترضان پایان دهد

در همین حال رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه بار دیگر از دولت این کشور خواسته تا به سرکوب معترضان پایان دهد.

آقای فورد درجریان مصاحبه ای با بی بی سی در دمشق از گروه‌های مخالف خواست تا با روشی صلح آمیز به فعالیت هایشان ادامه دهند.

سفیر آمریکا در سوریه گفته است سرکوب اعتراضات باعث تشدید خشونت شده است.

آقای فورد معتقد است اعمال تحریم، و منزوی کردن سوریه و درخواست برای ایجاد اصلاحات حتی از سوی روسیه و ایران که از جمله متحدان سوریه محسوب می شوند سرانجام می تواند به کناره گیری بشار اسد از قدرت منجر شود.

در مقابل، خبرنگار بی بی سی می گوید که آقای اسد در حال حاضر چنین خواستی را قابل قبول نمی داند.

مطالب مرتبط