توافق رهبران عراق بر ادامه حضور تعدادی از سربازان آمریکا در این کشور

Image caption نوری مالکی می خواهد تعدادی از سربازان آمریکا پس از پایان سال ۲۰۱۱ در عراق بمانند

رهبران عراق با یکدیگر به توافق رسیده اند تا از آمریکا بخواهند که پس از پایان مهلت تعیین شده، اجازه بدهد تعدادی از سربازان آن کشور در عراق بمانند، اما بدون آن که از مصونیت حقوقی برخوردار باشند.

این توافق پس از هفته‌ها بحث و گفتگو بین گروه‌های سیاسی اصلی عراق به دست آمده است.

مقامات آمریکا مدتی است که از رهبران عراق می‌خواهند که در مورد ماندن تعدادی از نیروهای آمریکایی در عراق به منظور آموزش دادن نظامیان آن کشور، تصمیم نهایی خود را بگیرند. قرار است که نیروهای آمریکا تا پایان سال جاری میلادی(۲۰۱۱)، عراق را ترک کنند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، اکنون اعلام کرده است که موفق شده توافق گروه های سیاسی در دولت ائتلافی را در رابطه با این موضوع، به دست آورد. موافقت فراکسیون های شیعه، سنی و کرد با پیشنهاد نوری مالکی به این منظور است که او می تواند به مذاکراتش با مقامات آمریکا بر سر ماندن تعدادی از نیروهای این کشور در عراق ادامه بدهد.

بغداد و واشنگتن هنوز باید در مورد تعداد سربازان، مدت زمان ماندن آن ها در عراق و همینطور موضوع دشوار مصونیت حقوقی این سربازان در عراق، با یکدیگر به توافق برسند؛ مصونیت مورد نظر آمریکایی‌ها چیزی شبیه به مصونیتی است که سربازان آنها در سایر کشورها از آن برخوردارند.

تنها مخالفان این طرح، هواداران مقتدی صدر، روحانی تندرو و ضد آمریکایی عراق بودند که با ماندن نیروهای آمریکا در عراق پس از پایان سال ۲۰۱۱ موافق نیستند.

سپاه مهدی، گروه شبه نظامی که مقتدی صدر پایه‌گذار آن بود، پس از سال ۲۰۰۳ میلادی (تاریخ حمله نیروهای آمریکا به عراق)، بارها با نیروهای آمریکایی درگیر شده است، اما مقتدی صدر اکنون یکی از متحدان سیاسی نوری مالکی در پارلمان عراق است.

مقامات آمریکا می‌خواهند که سربازان این کشور پس از ماندن در عراق بعد از سال ۲۰۱۱، از همان مصونیت های حقوقی برخوردار باشند که در حال حاضر شامل حال آن‌ها می‌شود.