نامزدهای ریاست جمهوری مصر خواستار انتقال قدرت از شورای نظامی حاکم شدند

حق نشر عکس AP
Image caption نامزدهای ریاست جمهوری در مصر از شورای نظامی حاکم خواستند تا هر چه سریعتر روند انتقال قدرت را انجام دهد

شش نفر از نامزدهای ریاست جمهوری مصر، از دولت نظامی این کشورخواسته اند تا انتخابات را در ماه آوریل سال آینده برگزار کند.

مطابق با برنامه زمانی تعیین شده، شورای نظامی حاکم احتمالا تا اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی، یعنی حدود یکسال دیگر قدرت را در اختیار خواهد داشت.

این کاندیداهای ریاست جمهوری همچنین درخواست کرده اند که دوره برگزاری انتخابات پارلمانی کوتاهتر شود. درحال حاضر قرار است انتخابات پارلمانی و سنا از ۲۸ ماه نوامبر سال جاری تا ۱۱مارس سال آینده ادامه یابد.

محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای نظامی حاکم مصر، شایعات منتشر شده در این خصوص که قرار است ارتش کاندیدایی را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند را رد کرده است.

گمانه زنی درباره شرکت نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری زمانی شدت گرفت که وزیر دفاع پیشین این کشور در لباسی غیرنظامی اخیرا در مرکز قاهره دیده شده است. اما آقای طنطاوی گفته است که این شایعات ارزش آن را ندارد که به آن توجه شود.

درخواست از شورای نظامی حاکم برای انتقال قدرت در حالی صورت گرفته که انتقادات از مقامات این شورا افزایش یافته است. در ابتدا قرار بود این شورا پس از دوره ای شش ماهه قدرت را واگذار کند.

آقای طنطاوی روز گذشته ( ۵ اکتبر) گفت که شورای نظامی هیچ علاقه ای ندارد که برای مدتی طولانی قدرت را در اختیار داشته باشد، اما تا زمان انجام تعهداتی که وعده آن را هنگام کسب قدرت داده بود، از قدرت کناره گیری نخواهد کرد.

مطالب مرتبط