باروسو: تدابیر هماهنگ برای نجات بانک‌های اروپا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژوزه مانوئل باروسو می‌خواهد که اروپا برای تقویت بانک‌های اتحادیه اروپا، تدابیر هماهنگی اتخاذ کند

ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا خواسته است که با در پیش گرفتن تدابیر هماهنگ، بانک‌های اروپا را تقویت کنند.

این خبر در حالی منتشر شده است که نگرانی از بابت یک بحران تمام عیار در بانک های اروپا روز به روز شدیدتر می شود. یکی از دلایل بالا گرفتن این نگرانی‌ها، انتشار گزارش‌هایی در مورد بروز مشکلات بسیار جدی در بانک فرانسوی_بلژیکی دکسیا (Dexia) است.

نگرانی ها از بابت تبدیل مشکل بدهی های هنگفت کشورهای اتحادیه اروپا به یک بحران تمام عیار در بانک‌های این اتحادیه، چند هفته است که شدت گرفته است.

بسیاری از بانک های اروپایی به یونان و دیگر اعضا اتحادیه اروپا که با مشکلات اقتصادی روبرو هستند، وام داده‌اند و در صورتی که این کشورها قادر به پرداخت اقساط بدهی های خود نباشند، این بانک ها پول‌های هنگفتی از دست خواهند داد.

حتی در حال حاضر هم تعدادی از این بانک ها نمی توانند پول مورد نیاز روزانه خود را از نهادهای مالی دیگر قرض بگیرند.

بانک فرانسوی-بلژیکی دکسیا بارزترین نمونه این گونه بانک‌ها است. دولت های فرانسه و بلژیک در حال بررسی راه هایی برای کمک به این بانک هستند. اما این کار فشار سیاسی بر فرانسه وارد می کند. اگر فرانسه مبالغ بالایی از پول در اختیار دکسیا و نهادی مالی دیگر قرار دهد، امکان دارد که این کار منجر به تنزل رتبه اعتبار مالی دولت شود.

اما از طرف دیگر اگر اجازه داده شود که این بانک، و بانک های دیگر، به دلیل مشکلات مالی‌شان فرو بپاشند، پیامدهای چنین واقعه‌ای نه فقط اقتصادی خواهد بود، بلکه ممکن است برای نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه هم گران تمام شود.

آقای سارکوزی به روش خود برای مقابله با بحران بخش مالی می بالد و از نظر سیاسی سرمایه گذاری بزرگی روی آن کرده است، بنابرین هر گونه شکستی در این زمینه به اعتبار سیاسی او لطمه وارد خواهد کرد.

مطالب مرتبط