رای گیری یونسکو برای عضویت کامل فلسطینی‌ها

پرچم فلسطینی‌ها حق نشر عکس Reuters
Image caption درخواست فلسطینی‌ها برای عضویت در یونسکو، در پایان این ماه به رای ۱۹۳ کشور عضو این نهاد گذاشته خواهد شد

هیات اجرایی یونسکو، نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، موافقت کرده است که تقاضای فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در این نهاد را به رای اعضا بگذارد.

۴۰ عضو از میان پنجاه و هشت عضو این هیات، به پیش نویس قطعنامه فلسطینی ها برای عضویت رای مثبت داده اند، آمریکا و سه کشور دیگر به این پیش نویس رای منفی داده و نمایندگان ۱۴ کشور هم رای ممتنع داده‌اند.

درخواست فلسطینی‌ها برای عضویت در یونسکو، در پایان ماه جاری به رای ۱۹۳ کشور عضو این نهاد گذاشته خواهد شد.

ارائه این پیشنهاد گام دیگری است از طرف دیپلمات‌های فلسطینی برای به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطین.

اما تلاش‌های آنها با مخالفت شدید آمریکا، اسرائیل و فرانسه روبرو شده است که می گویند فقط از راه مذاکره مستقیم با اسرائیل می‌توان به یک کشور مستقل فلسطینی رسید.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، تصمیم هیات اجرایی یونسکو برای به جلو بردن درخواست فلسطینی‌ها را "توجیه‌ناپذیر" خواند.

خانم کلینتون گفت: "من مصرانه از هیات اجرایی یونسکو می خواهم که پیش از به رای گذاشتن درخواست فلسطینی ها دوباره در مورد این کار فکر کنند چون هر گونه تصمیمی در مورد آینده یک کشور فلسطینی باید در سازمان ملل متحد اتخاذ شود و نه در یکی از گروه های وابسته به این سازمان."

فلسطینی ها از سال ۱۹۷۴ دارای وضعیت ناظر در سازمان ملل متحد هستند.

در حال حاضر آمریکا ۲۲ درصد هزینه یونسکو را تامین می کند، اما این نگرانی مطرح است که در صورت تصویب درخواست فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در یونسکو، آمریکا میزان کمک‌های مالی خود را کاهش دهد.

مطالب مرتبط