جیب میلیونرها هدف جناح چپ آمریکا

حق نشر عکس Getty
Image caption اوباما درصدد اجرای یک طرح کلان کاهش بیکاری و افزایش رشد اقتصادی است

متحدان دموکرات باراک اوباما با تلاش برای افزایش مالیات میلیونرهای آمریکا، نه فقط می خواهند که تعریف قشر ثروتمند را تغییر دهند، بلکه توجه عمومی را به معضل رشد فزاینده اختلاف طبقاتی در بزرگ ترین اقتصاد جهان جلب کرده اند.

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا، اعلام کرده است: "زمان آن فرا رسیده که میلیونرها و میلیاردرها سهم منصفانه خود را برای کمک به رونق اقتصادی این کشور بپردازند."

طرح وی برای وضع یک مالیات اضافی پنج و شش - دهم درصدی بر اشخاص با درآمد سالانه بیش از یک میلیون دلار، با هدف تامین ۴۵۰ میلیارد دلار برای طرح کلان کاهش بیکاری مورد نظر باراک اوباما، ارائه شده است.

این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا پیشتر می خواست با دریافت مالیات بیشتر از افراد با درآمد سالانه بیش از ۲۵۰ هزار دلار، هزینه های برنامه مذکور را تامین کند.

با این وجود، آقای اوباما در کنفرانس خبری پنجشنبه (ششم اکتبر) تایید کرد که با چرخش مورد نظر متحدان دموکراتش موافق است.

حمله به بانک ها

آقای اوباما این روزها در سخنرانی هایش شرکت های بزرگ و میلیونرها را هدف گرفته و با مردمی که سه هفته است در وال استریت نیویورک، قلب اقتصادی ایالات متحده، دست به اعتراض زده اند، همدردی می کند.

حق نشر عکس BBC Persian
Image caption معترضان در آمریکا خواهان گسترش حرکت اعتراضی از نیویورک به شهرهای دیگر از جمله پایتخت هستند

به گفته او، اقدام این افراد، نارضایتی عمومی از ساختار مالی ایالات متحده را منعکس می کند، نارضایتی ای که دامنه اش، در مقیاس محدود، به چند شهر دیگر، از جمله واشنگتن نیز گسترش پیدا کرده است.

محوطه "میدان آزادی" پایتخت آمریکا روز پنجشنبه شاهد تجمع فعالانی بود که توجه به خواسته های سنتی جناح چپ به ویژه پایان جنگ افغانستان، افزایش مالیات ثروتمندان و حمایت از حقوق کارگران را خواستار شدند.

جرالد شوئین، ساکن واشنگتن، می گوید: "این احساس کلی ایجاد شده که عوامل قدرتمندی مانند کمپانی های بزرگ و پول های کلان جناح محافظه کار حزب جمهوریخواه، مسیر جامعه را تعیین می کنند."

راسل گرین که از شهر لس آنجلس کالیفرنیا به واشنگتن سفر کرده است نیز گفت: "۴۰۰ نفر در آمریکا سرمایه ای بیش از ثروت ۱۵۰ میلیون نفر دیگر یعنی نصف جمعیت کشور دارند. فکر نمی کنم که برای درک عمق ماجرا، باید بیشتر از این بدانیم."

رشد اختلاف طبقاتی

بیش از دو سال از پایان رکود در بزرگ ترین اقتصاد جهان می گذرد، اما هنوز بیش از ۱۴ میلیون نفر در ایالات متحده بیکارند.

با این وجود، تعداد آمریکایی هایی که سالانه بیشتر از یک میلیون دلار درآمد دارند، برای دو سال متوالی، افزایش یافته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وارن بافت با ثروتی معادل ۵۰ میلیارد دلار سومین مرد ثروتمند دنیاست

بنا بر آمار موجود، در سال گذشته ، حدود هشت میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار در آمریکا درآمدی بیش از یک میلیون دلار داشته اند.

این در حالیست که یک سوم میلیاردرهای دنیا نیز در آمریکا زندگی می کنند، افرادی نظیر بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت، مارک زاکربرگ، موسس فیس بوک و وارن بافت، سرمایه دار مشهوری که می گوید مالیات ثروتمندان باید بالا برود.

وارن بافت (Warren Buffett) از اینکه نرخ مالیاتی او از کارمندانش پائین تر است ناراضی است.

وی چندی پیش گفته بود: "دولت به درآمد مالیاتی بیشتری نیاز دارد و بالاخره باید آنرا از اشخاصی بگیرد. حالا این سوال مطرح است که باید این پول را از فردی گرفت که مثلا برای من ناهار سرو می کند یا از اشخاصی مثل من؟ به نظر من باید این مالیات از من گرفته شود."

رهبران دموکرات ها بر اساس "قاعده بافت" خواهان اخذ مالیات اضافی از میلیونرها شده اند، گرچه ناظران بعید می دانند که جمهوریخواهان بگذارند این طرح در مجلس نمایندگان کنگره به رای گذاشته شود.

کامران دادخواه، استاد اقتصاد در آمریکا، معتقد است که افزایش مالیات ثروتمندان وضع شکننده اقتصاد آمریکا را بدتر خواهد کرد.

او می گوید: "آنچه که بایستی ایجاد شود این است که افراد به سرمایه گذاری تشویق شوند. با مالیات گرفتن یا تهدید به مالیات گرفتن طبیعتا این سرمایه گذاری ها انجام نخواهد شد."

نظرسنجی ها حاکسیت که اکثر شهروندان آمریکا از افزایش مالیات ثروتمندان حمایت می کنند، طبقه ای که ۴۰۰ نفر از آن، بر اساس آمار موجود، ثروتی بالغ بر یک و نیم تریلیون دلار در اختیار دارد.

مطالب مرتبط