قذافی به مردم لیبی: به خیابان ها بریزید

سرت حق نشر عکس AFP
Image caption تلاش دولت انتقالی برای تصرف سرت ادامه دارد

معمر قذافی، رهبر برکنار شده لیبی از مردم این کشور خواسته است به خیابان ها بیایند و به صورت میلیونی علیه رهبران شورای ملی انتقالی تظاهرات کنند.

آقای قذافی در یک پیام صوتی که از شبکه تلویزیونی الرای در سوریه پخش شد، گفت شرایط زندگی برای مردم لیبی "غیرقابل" تحمل شده است.

سرهنگ قذافی در پیام خود با کیفیت پایینی ضبط شده بود، گفت: "از مردم لیبی، زن و مرد، می خواهم که به طور میلیونی به میدان ها و خیابان ها همه شهرها بریزند."

او افزود: "به طور مسالمت آمیز بروید ... شجاع باشید، قیام کنید، به خیابان ها بروید، پرچم های سبزمان را به اهتزاز در آورید."

طرابلس، پایتخت لیبی در ۲۳ اوت به دست مخالفان مسلح سرهنگ قذافی افتاد و او از آن زمان از شبکه الرای برای پخش پیام های صوتی خود استفاده کرده است.

آخرین پیام او در بیستم سپتامبر از شبکه الرای پخش شد.

آقای قذافی در پیام جدید خود وجاهت قانونی دولت انتقالی را زیر سوال برد. او گفت: "اینها چگونه مشروعیت پیدا کردند؟ آیا مردم لیبی آنها را انتخاب کردند؟ آیا مردم لیبی آنها را منصوب کردند؟"

سرهنگ قذافی خطاب به مردم لیبی گفت: "از هیچ کس هراس نداشته باشید. شما مردم (این سرزمین) هستید. حق با شماست. شما مردم برحق این سرزمین هستید."

او همچنین به کشورهای منطقه که شورای ملی انتقالی را در لیبی به رسمیت شناخته اند، هشدار داد که آمادگی جایگزینی دولت های خود به وسیله شورای منصوب شده به وسیله کشورهای غربی باشند.

پیام آقای قذافی در حالی پخش شد که هواداران او به مقاومت سرسختانه در شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی ادامه می دهند.

محل اختفای آقای قذافی مشخص نیست.

سرت که 360 کیلومتری شرق طرابلس قرار دارد، یکی از آخرین سنگرهای هواداران سرهنگ قذافی است.

به گفته یکی از فرماندهان دولت انتقالی، نیروهای مسلح شورای ملی انتقالی با اجرای یک عملیات گازانبری سعی دارند ارتباط یک گروه از هواداران سرهنگ قذافی را با بقیه آنها قطع کنند.

همزمان، غیرنظامیانی که از سرت فرار کرده اند از بمباران مناطق مسکونی به وسیله ناتو و نیروهای شورای ملی انتقالی شکایت کرده اند.

ناتو گفته است از پایان هفته گذشته عملیاتی در سرت انجام نداده و از هیچ کدام از طرفین درگیری جانبداری نکرده است.

از سوی دیگر، گزارش ها بیانگر اعزام یک واحد هزار نفری از نیروهای مسلح شورای ملی انتقالی برای پایان دادن به مقاومت هواداران رهبر مخلوع لیبی در شهر بنی ولید است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط