توصیه مدودف به بشار اسد: اصلاحات یا کناره‌‌ گیری

حق نشر عکس unknown
Image caption هر چند بشار اسد وعده اصلاحاتی را در کشور داده اما در عین حال با توسل به زور به سرکوب معترضان دست زده است

دیمتری مدودف، رئیس جمهور روسیه از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه خواسته است که یا به اصلاحاتی که وعده داده عمل کند یا از قدرت کناره گیری کند.

آقای مدودف در عین حال گفته است که اصلاحات باید توسط مردم سوریه و رهبران آن کشور گرفته شود نه ناتو و یا "کشورهای خاص اروپایی".

هر چند که بشار اسد وعده انجام اصلاحاتی را در کشورش داده است، دولت او با توسل به نیروی نظامی دست به سرکوب معترضان زده است.

سازمان ملل متحد روز گذشته اعلام کرد که از زمان آغاز اعتراضات در سوریه دست کم ۲۹۰۰ نفر کشته شدند.

آقای مدودوف همچنین گفته است اگر رهبران سوریه قادر به انجام اصلاحات نیست، باید دست از قدرت بردارند.

روز سه شنبه چهارم اکتبر ( ۱۲ مهرماه) روسیه و چین دو عضو دائم شورای امنیت، به پیش نویس قطعنامه ای که خشونت ها در سوریه را محکوم می کرد و حکومت بشار اسد را مورد تحریم قرار می داد، رای مخالف دادند و از تصویب آن جلوگیری کردند.

دو رای مخالف روسیه و چین، مانع از تصویب این قطعنامه شد. چهار عضو غیردائم شورا از جمله آفریقای جنوبی، نیز به این پیش نویس رای ممتنع دادند.

پیش نویس مذکور برای "تحریم هدفمند" حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، که به سرکوب و کشتار معترضان متهم بوده، ارائه شد.

گنادی گاتیولوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مخالفت با پیش نویس قطعنامه مورد حمایت آمریکا گفت که در آن به مداخلات نظامی خارجی در سوریه اشاره ای نشده و همچنین گفته نشده که باید به حاکمیت ملی سوریه احترام گذاشته شود.

در همین حال دولت های غربی اقدام روسیه و چین در وتوی قطعنامه مطرح شده در شورای امنیت در محکومیت سرکوب خشونت آمیز مخالفان حکومت سوریه را به شدت تقبیح کرده اند.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه، گفت وتوی این قطعنامه نشانه "روزی تاسف آور برای سوریه و شورای امنیت" است و افزود که سازمان ملل موظف است علیه دیکتاتوری که به کشتار شهروندان کشورش دست می زند اعتراض کند.

دولت بریتانیا هم گفته بود وتوی قطعنامه شورای امنیت پوششی را برای "یک رژیم سفاک" فراهم کرده است.

مطالب مرتبط