بازار کار آمریکا در ماه سپتامبر تکانی کوچک خورد

بازار کار در آمریکا حق نشر عکس Getty
Image caption مشکل بی کاری از جمله مهمترین مشکلات اقتصاد آمریکا است

دولت آمریکا اعلام کرده است که در ماه سپتامبر ۱۰۳ هزار نفر از شمار بیکاران در این کشور کاسته شده، ولی نرخ متوسط بیکاری تغییر نکرده است.

حدود ۱۴ میلیون نفر در آمریکا بیکارند و بزرگ ترین اقتصاد دنیا از چند ماه پیش با نرخ متوسط بیکاری کمی بیش از ۹ درصدی مواجه بوده است.

ناظران پیش بینی می کردند که در ماه سپتامبر فرصت های شغلی کم تری در آمریکا ایجاد شود.

وزارت کار آمریکا می گوید کاهش ۱۰۳ هزار نفری شمار بیکاران شامل حدود ۴۵ هزار کارگر شرکت مخابراتی ورایزن که به اعتصاب خود پایان داده اند نیز می شود.

این وزارتخانه روز جمعه اعلام کرد که نرخ بیکاری همچنان کمی بیش از ۹ درصد است.

این رقم در برخی ایالت ها کمتر و در بعضی از آنها بیشتر است.

طی روزهای گذشته شماری از ناظران و مقام های ارشد دولت باراک اوباما درباره امکان بازگشت رکود به اقتصاد آمریکا هشدار داده اند.

باراک اوباما در نظر دارد برای کاهش بیکاری و افزایش رشد اقتصادی، یک طرح کلان اجرا کند که هزینه آن بیش از ۴۴۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

ادامه حمایت مالی از بیکاران و صرف مبالغ کلان در پروژه های تعمیر مدارس، گسترش جاده ها و طرح های عمرانی، از تدابیر مورد نظر آقای اوباما برای ایجاد فرصت های شغلی و کمک به رشد اقتصادی آمریکاست.

جمهوریخواهان در کنگره با طرح های پرهزینه دولت مخالفند.

آنها که مجلس نمایندگان را کنترل می کنند، بر کاهش جدی کسری بودجه کلان دولت فدرال تاکید دارند.

کسری بودجه دولت فدرال در سال جاری بیش از یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

مشکلات اقتصادی آمریکا به یکی از موضوعات محوری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ تبدیل شده است که می تواند بر بخت باراک اوباما در این مبارزات که مرحله مقدماتی آن آغاز شده اثر منفی بگذارد.

مطالب مرتبط