یک مقام دولت برمه‌ خواهان پایان سانسور در این کشور شد

آنگ سن سوچی حق نشر عکس AFP
Image caption آنگ سن سوچی گفته که قانع نشده که دولت جدید برمه نسبت به اصلاحات در این کشور جدی است

رئیس بخش سانسور مطبوعات در برمه خواهان آزادی های بیشتر رسانه ها در این کشور شده است.

حکومت برمه تاکنون کنترل‌های شدید و سفت و سختی بر مطبوعات این کشور اعمال کرده است.

تینت سوئه به رادیو آسیای آزاد گفته است که سانسور با تعلیمات دموکراتیک قابل تطبیق نیست و باید برداشته شود.

او در عین حال خاطرنشان کرده که تمامی نشریات باید مسئولیت های آزادی بیان را پذیرا باشند.

دولت تحت حمایت نظامیان، دسترسی به سایت های مسدود در این کشور را امکان پذیر کرده و اجازه داده اخبار و گزارش های آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان طرفدار دموکراسی منتشر شوند.

خبرنگاران می گویند اظهارنظر جدید یک مقام دولتی در باره سانسور، نشانه دیگری است از این که دولت جدید برمه خواهان اصلاحات در این کشور است. البته هنوز مشخص نیست میزان این اصلاحات و کارایی آن مشخص نیست.

آنگ سن سوچی چند روز پیش گفته بود که قانع نشده که دولت جدید برمه نسبت به اصلاحات در این کشور جدی است.

او در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که بر این باور است که رئیس جمهور برمه خواهان اعمال اصلاحاتی است اما هنوز میزان آن مشخص نیست.

دولت مورد حمایت نظامیان در برمه پس از برپایی انتخاباتی که با انتقادهای گسترده ای مواجه شد، زمانی شکل گرفت که خانم سو چی هنوز در زندان به سر می برد.

آنگ سن سوچی که ۶۶ سال دارد، چند سال پیش برنده جایزه نوبل شد و پانزده سال از مجموع بیست و یک سال گذشته را در حبس گذرانده است.

خانم سو چی در انتخابات عمومی سال ۱۹۹۰ برمه پیروز شد ولی رهبران نظامی برمه این انتخابات را باطل اعلام کردند و از آن هنگام تا روز آزادیش در سیزده نوامبر ۲۰۱۰، او در ارتباط با اتهامات مختلف در بازداشت بود.

اخیرا فرستاده سازمان ملل اعلام کرد که با وجود نشانه‌های بهبود وضعیت در برمه، همچنان نگرانی‌هایی جدی در باره وضعیت حقوق بشر وجود دارد.

مطالب مرتبط