ادامه جنبش 'اشغال' در شهرهای مختلف آمریکا

جنبش اشغال وال استریت حق نشر عکس na
Image caption مجمع عمومی معترضان در میدان واشنگتن در شهر نیویورک

معترضان به وضعیت اقتصادی و سیاسی آمریکا، روز شنبه تظاهراتی چند هزار نفری در نیویورک و در اطراف وال استریت (مرکز تجاری نیویورک) برپا کردند.

بیشتر کسانی که در تظاهرات روز شنبه نیویورک حضور داشتند از جنبش "اشغال وال استریت" بودند. در کنار آنها گروه کوچکتری، شامل چند صد نفر و از اعضای اتحادیه‌های کارگری هم حضور داشتند.

آنها به اخراج ۷۰۰ نفر از کسانی که در مدارس نیویورک کار می‌کردند معترض بودند. این عده به خاطر کمبود بودجه و توسط شهرداری نیویورک از کارشان کنار گذاشته شده‌اند.

معترضان می‌گویند که این تصمیم دولت منجر به پایین آمدن کیفیت آموزش در شهر می‌شود و البته به "صف طولانی بیکاران در آمریکا می‌افزاید."

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان تصویر رئیس یکی از بانک‌های بزرگ سرمایه‌گزاری آمریکا را به عنوان نماد سرمایه‌داری سر دست گرفته‌اند

همچنین هواداران جنبش "اشغال وال استریت" روز شنبه برای یک مجمع عمومی بزرگ در میدان واشنگتن در شهر نیویورک جمع شدند.

اعضای این جنبش هر روز یک مجمع عمومی دارند که شاید چند ده نفری در آن شرکت کنند اما در روز شنبه تعداد آنها به چند هزار نفر رسیده بود.

تظاهرات و مجمع عمومی آنها در روز شنبه آرام برگزار شد بر خلاف روز چهارشنبه که منجر به دستگیری عده‌ای از آنها شده بود.

آنها به "تفاوت طبقاتی" و "طمع شرکت‌های بزرگ" معترض هستند.

جنبش "اشغال وال استریت" در شهرهای مختلفی در آمریکا با نام‌های مشابه جریان دارد. کلمه "اشغال" در نام همه جنبش‌ها تکرار می‌شود و سپس نام آن شهر به آن اضافه می‌شود.

از هفته گذشته این جنبش در پایتخت آمریکا هم سر گرفته شد. آنها نام خود را "اشغال دی سی" گذاشته اند. برگرفته از نام پایتخت آمریکا که "واشنگتن دی‌سی" است.

بعضی از هواداران این جنبش با عده دیگری روز شنبه به سوی موزه هوا و فضای واشنگتن به راه افتادند. عنوان تظاهرات آنها مخالفت با جنگ بود.

نگهبانان موزه با این افراد که تعدادشان یکصد تا دویست نفر تخمین زده شده، درگیر شدند. درهای موزه را بستند و یکی از آنها مجبور به استفاده از گاز فلفل برای راندن معترضان شد.

همچنین خبر آمده که دست کم یک نفر از معترضان بازداشت شده است.

یکی از سخنگویان آتش نشانی در واشنگتن دی سی به Hسوشیتد پرس گفته که بر اثر استنشاق گاز فلفل کسی آنچنان بیمار نشده است. اما در مقابل کسانی هم بودند که گفته‌اند تا ساعت‌ها سردرد داشتند و وضع مزاجی‌شان به هم ریخته است.

آن طور که یکی از سخنگویان موزه هوا و فضا می‌گوید، نگهبانان موزه به دلیل اینکه معترضان با خود "پلاکارد" داشتند اجازه ورود آنها به مجموعه را نداده‌اند.

عده‌ای از صاحب‌نظران سیاسی، جنبش "اشغال وال استریت" و اقمار آن را در منتهای سمت چپ سیاست آمریکا توصیف می‌کنند و آن را نقطه مقابل "تی‌ پارتی" می‌خوانند که در منتهای سمت راست سیاست آمریکاست.

مطالب مرتبط