'دادگاه شکایت ایران از روسیه ۱۸ مهر تشکیل می‌شود'

علی اکبر صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفت طرف روسی برای منصرف کردن ایران از پی‌گیری طرح دعوی در پاریس پیشنهادهای مختلفی را ارائه کرده است

وزیر امور خارجه ایران از تشکیل دادگاه رسیدگی به شکایت ایران از روسیه به دلیل امتناع از تحویل موشک‌های اس۳۰۰ به ایران، در روز ۱۸ مهر و در شهر پاریس خبر داده است.

علی اکبر صالحی روز یکشنبه (۱۷ مهر) برای پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس ایران درباره علت فسخ یک‌طرفه قرارداد موشک های اس ۳۰۰ از سوی دولت روسیه و اقدام‌های ایران در این باره در مجلس حاضر شد.

او گفت وزارت امور خارجه ایران برای پی‍‌گیری این موضوع اقدام‌های سیاسی و حقوقی مختلفی انجام داده و با جدیت مسئله را پی‌گیری می‌کند.

آقای صالحی پی‌گیری پرداخت خسارت عدم تحویل سامانه موشکی اس۳۰۰ را از جمله اقدام‌های وزارت خارجه ایران برشمرد و درباره طرح موضوع در دادگاه گفت: "طرف روسی برای منصرف کردن ایران از پی‌گیری طرح دعوی که در پاریس در حال برگزاری است، پیشنهادهای مختلفی را ارائه کرده است."

وزیر خارجه ایران مشخص نکرد پیشنهادهای روسیه شامل چه مواردی بوده است.

قرارداد خرید سامانه موشکی اس۳۰۰، که یک سیستم دفاع ضد هوایی ساخت روسیه است، در سال ۲۰۰۷ بین ایران و روسیه امضا شد.

در ماه نوامبر سال گذشته، رئیس جمهور روسیه قانون اجرای قطعنامه شورای امنیت راجع به تحریم تسلیحاتی ایران را امضا و اعلام کرد که براساس این قانون، دولت روسیه قرارداد فروش اس۳۰۰ را قابل اجرا نمی‌داند.

'روابط خاص'

روز جمعه (۱۵ مهر) احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران گفت که این کشور پیش‌پرداخت قرار داد خرید سامانه موشکی اس۳۰۰ را از روسیه پس گرفته است، اما افزود "از نظر ما این پرونده تمام‌شده تلقی نمی‌شود و همچنان باز است و این موضوع تعهدی است که طرف روسی باید آن را انجام دهد."

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران و نماینده سوال‌کننده از آقای صالحی نیز دریافت پیش‌پرداخت از روسیه را کافی ندانست و گفت " ادعای مدیریت جهانی داریم و کمیته پی‌گیری غرامت جنگ جهانی دوم را تشکیل می‌دهیم، اما دستگاه دیپلماسی نمی‌تواند از حق مسلم ما دفاع کند."

آقای صالحی در واکنش به این انتقاد به "روابط خاص" ایران با روسیه و چین اشاره کرد و گفت: "در روابط بین کشورها مسائل خاصی در جریان است. مواردی که نمی‌خواهم علنا در صحن علنی مجلس از زبان بنده مطرح شود. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که موجب شد موشک‌های اس۳۰۰ تحویل داده نشود."

وزیر امور خارجه ایران، "احضار سفیر روسیه، درخواست از نمایندگی‌های مهم برای ملاقلات با همتایان روسی با هدف نقد موضوع، موضع‌گیری انتقادی مقام های دفاعی از جمله وزیر دفاع و ملاقات روسای جمهور ایران و روسیه" را از جمله اقدامات دستگاه دیپلماسی ایران در ارتباط با لغو یک‌طرفه قرارداد تحویل موشک‌های اس۳۰۰ خواند.

با وجود این توضیحات، آقای کواکبیان در نهایت از پاسخ وزیر امور خارجه قانع نشد و گفت "هیچ راهی برای اینکه دست‌اندرکاران دیپلماسی برون‌رفتی داشته باشند نمی‌بینیم. روس‌ها در عمل تا جایی با ما هستند که از پس قدرت‌های غربی برآیند، اگر نه در برابر فشار این کشورها ، ما را به راحتی قربانی می‌کنند."

مطالب مرتبط