درگیری‌های شدید در سرت ادامه دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption با وجود سقوط طرابلس، پایتخت لیبی بسیاری معتقدند که سقوط سرت نقطه پایانی بر داستان دیکتاتور لیبی خواهد بود

مصطفی عبدالجلیل، رئیس دولت موقت لیبی گفته است که درگیری های شدید در شهر سرت ادامه دارد.

تلفات این درگیری‌ها افزایش یافته و دهها نفر کشته و صدها نفر نیز زخمی شده‌اند.

فرماندهی نیروهای مسلح شورای ملی انتقالی لیبی اعلام کرده که حلقه محاصره هواداران معمر قذافی در شهر سرت را تنگ‌تر کرده‌است.

خبرنگار بی بی سی که در بیمارستانی در مصراته حضور داشت، می گوید بسیاری از مجروحان این درگیری ها به این بیمارستان منتقل شده اند و ظرفیت این بیمارستان تکمیل شده و بسیاری روی زمین خوابانده شده اند.

نیروهای دولت موقت هنوز نتوانسته‌اند به مرکز کنفرانس شهر دست پیدا کنند جایی که هنوز آتش‌باری سنگین نیروهای هوادار معمر قذافی از آنجا ادامه دارد.

از چند روز گذشته که درگیری‌ها شروع شد، شمار زیادی از مردم درون شهر گیر افتاده‌اند

در یکی از نقطه ها‌ی شهر که به تصرف نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی در آمده معادل دو میلیون دلار، اسکناس های تازه منتشر شده پیدا شده است.

احتمال می رود که هواداران سرهنگ قذافی از انتشار این اسکناس ها برای تهیه تجهیزات و استخدام مزدوران استفاده می کرده اند.

همزمان پزشکان از بحرانی بودن وضعیت مراکز درمانی در شهر سرت خبر می دهند.

دیبا فخر، از اعضای کمیته بین المللی صلیب سرخ که بتازگی از بیمارستانی در سرت دیدن کرده، به بی بی سی گفت: "بیمارستان در شرایط بسیار سختی به فعالیت خودش ادامه می دهد. اکنون بیمارها در راهروها استقرار داده شدند چرا که اتاق‌ها دیگر امن نیستند. آنها با کمبود پرسنل مواجهند و فقط ۳ دکتر در بیمارستانی که من از آن دیدن کردم حضور دارند، با چند دانشجوی پزشکی و تعداد کمی از نیروهای مجرب به امور پزشکی و پرستاری. آنها با کمبود آب، دارو و تجهیزات پزشکی روبرو هستند و همچنان در بی برقی و با شرایط دشوار به فعالیت خود ادامه می دهند."

بشنوید: گزارش رادیویی از آخرین وضعیت نبرد در شهر سرت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عبدل رحیم حسن، از ساکنان سرت که بتازگی موفق به خروج از این شهر شده، اوضاع داخل سرت را چنین توصیف می کند: "ما پشت سر هم شاهد بمباران شهر توسط نیروهای ناتو بودیم چه در شب و چه در روز. من و اعضای خانواده ام در خانه خودمان پناه گرفته بودیم تا اینکه ساختمان نزدیک ما بر اثر بمباران فرو ریخت و آن وقت بود که ما هم تصمیم به خروج از شهر گرفتیم."

سرت، زادگاه سرهنگ قذافی و آخرین پایگاه اصلی هواداران اوست که تاکنون مقاومتی شدید در برابر حملات نیروهای شواری انتقالی از خود نشان داده است.

از طرف دیگر، نیروهای مخالف سرهنگ قذافی می گویند که وجود ساکنان و غیرنظامیان مانع از حمله همه جانبه این نیروها شده که تلاش می کنند از آسیب رساندن به مردم عادی پرهیز کنند.

محمد حمودا، یکی از فرماندهان نیروهای مسلح مخالف سرهنگ قذافی، روز شنبه به بی بی سی گفت که علاوه بر وجود غیرنظامیان در سرت، وزیدن طوفان شن هم میدان دید برای مبارزه را محدود کرده است: "ما می خواهیم که پیشروی کنیم اما نگران خانواده ها و غیرنظامیانی هستیم که هنوز شهر را ترک نکرده اند و ممکن است در جریان عملیات آسیب ببینند. علاوه بر این، طوفان شنی که وزیدن گرفته دید رو بسیار محدود کرده و اوضاع رو برای مبارزه پیچیده تر کرده است."

با وجود سقوط طرابلس، پایتخت لیبی و متواری شدن سرهنگ قذافی از مجموعه باب العزیزیه که سالها نماد قدرت او محسوب می شد، بسیاری معتقدند که سقوط سرت نقطه پایانی بر داستان دیکتاتور لیبی خواهد بود.

مطالب مرتبط