مخالفان اسد: ده‌ها نفر در اعتراض‌های سوریه کشته شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption از زمان آغاز اعتراض‌ها به حکومت بشار اسد در ماه مارس تاکنون بیش از ۲۹۰۰ نفرجان خود را از دست داده‌اند

مخالفان حکومت سوریه می‌گویند بیش از ۳۰ نفر در اعتراض‌های روز یکشنبه (۱۰ اکتبر) در نقاط مختلف این کشور کشته شده‌اند.

گروه "ناظر بر حقوق بشر سوریه" مستقر در بریتانیا می‌گوید ۱۴ غیر نظامی و ۱۷ مامور امنیتی در میان کشته‌شدگان هستند.

بر اساس گزارش این گروه، هفت غیرنظامی در مرکز شهر حمص جان خود را از دست داده‌اند و شماری از نیروهای امنیتی و نظامی نیز در درگیری با سربازان شورشی که از تیراندازی به سوی مردم امتناع می‌کردند، کشته شده‌اند.

اخبار مربوط به اعتراض‌ها در سوریه به دلیل محدودیت پوشش این تحولات توسط خبرنگاران خارجی، از سوی منابع مستقل به آسانی قابل تایید یا تکذیب نیست.

بر اساس گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، از زمان آغاز اعتراض‌ها به حکومت بشار اسد در ماه مارس تاکنون بیش از ۲۹۰۰ نفرجان خود را از دست داده‌اند.

"کمیته هماهنگی محلی" که مسئول هماهنگ کردن اعتراض‌ها در داخل سوریه است، در بیانیه‌ای اعلام کرده است: "شهر حمص به صحنه جنگ بدل شده است. صدای بمب و انفجار در تمام شهر شنیده می‌شود و تیراندازی با سلاح‌های سنگین در جریان است."

بنا بر این بیانیه "خانه‌های بسیاری ویران شده است... نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان طرفدار حکومت از سوار کردن زخمی‌ها به آمبولانس‌ها جلوگیری می‌کنند."

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می‌گوید نظامیان شورشی در سه حمله هماهنگ به سه پاسگاه ارتش در شمال استان ادلب هشت سرباز را کشته‌اند.

هشدار نسبت به شناسایی شورای ملی سوریه

کمیته‌های هماهنگی محلی، بازوی داخلی "شورای ملی سوریه" است که چندی پیش برای ایجاد جبهه‌ای مشترک علیه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه تشکیل شد.

در همین حال روز یکشنبه دولت سوریه نسبت به شناسایی شورای ملی سوریه از سوی کشورهای دیگر هشدار داد.

این شورا، متشکل از گروه‌های مخالف بشار اسد نسبت به رسمیت شناختن آن از سوی برخی کشورها، طی هفته‌های آینده ابراز امیدواری کرده است.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در یک کنفرانس خبری در دمشق هشدار داد که هر کشوری که این "شورای غیر قانونی" را به رسمیت بشناسد، با اقدامات تلافی‌جویانه رو به‌رو خواهد شد.

مطالب مرتبط